Japán nem mondott le az állandó ENSZ BT-tagságról

1 perc

2005.08.22. 06:15

Japán nem mondott le arról az igényéről, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) állandó tagja legyen, de nem fogja sürgetni a szavazást a világszervezetben a Brazíliával, Németországgal és Indiával közösen benyújtott indítványáról.

A Szankei Simbun című japán lap vasárnap azt írta, hogy Japán egyelőre feladja a biztonsági tanácsi tagságra vonatkozó igényét, mert belátta: nem tud elegendő nemzetközi támogatást szerezni ehhez a törekvéséhez.

"Japán nem mondott le erről az igényéről, és folytatja az együttműködést a G4-országokkal és az Afrikai Unióval, hogy nemzetközi megértést és támogatást találjon" – közölte hétfőn a tokiói külügyminisztérium egyik, nevének elhallgatását kérő illetékese. Japán mindazonáltal nem fogja sürgetni a korai szavazást az ENSZ-ben, mivel "több információra és elemzésre van szüksége egy realista stratégia kidolgozásához".

Japán, Brazília, Németország és India – az úgynevezett "négyek csoportja" (G4) – közösen indítványozta, hogy bővítsék 25 tagúra a jelenleg 15 tagállamot tömörítő BT-t, s az állandó tagok számát emeljék ötről tizenegyre. A csoport javaslata szerint a hat új állandó tag – a jelenlegi öttől eltérően – nem kapna vétójogot. A négy ország önmagát javasolta a BT új tagjai közé, plusz még két, később kiválasztandó afrikai országot.

A BT-nek jelenleg tíz választott tagja van, ezek megbízatása két évre szól. A testület öt állandó tagja, az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Kína és Oroszország vétójoggal rendelkezik. Az ENSZ e fő döntéshozó szervének megreformálását nemcsak a négyek csoportja kezdeményezte; többek között az Afrikai Unió is előterjesztett egy – a négyekétől eltérő – javaslatot.