Ki veheti igénybe az adómentes iskolakezdési támogatást?
A személyi jövedelemadóról szóló törvény ez év január 1-jétől hatályos módosítása szerint 15 ezer forintról 17 ezer forintra nőtt a munkáltató, illetve a bér kifizetője által adómentesen adható iskolakezdési támogatás összeghatára, és 30 nappal meghosszabbodott az az időszak is, amely alatt ez a juttatás nyújtható.
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) szerint a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi szja törvény értelmében a munkáltató, a bér kifizetője a tanévkezdéssel járó terhek enyhítése érdekében természetbeni juttatásként adómentes iskolakezdési támogatást nyújthat dolgozóinak a rögzített feltételek megvalósulása esetén.
Más kifizető - például szakszervezet - csak adófizetési kötelezettség mellett nyújthat ilyen célú támogatást a juttatás formájától függetlenül. A támogatásban a gyermek, tanuló részesülhet családi pótlékra jogosult szülője, vagy a vele közös háztartásban élő házastársa útján.
A tájékoztató alapján gyermeknek az általános iskolai tanulmányait az adott tanévben megkezdő gyermeket, tanulónak az általános vagy középiskolában tanulmányokat folytató fiatalt kell tekinteni. Az iskolakezdési támogatás adómentességének ugyanakkor nem feltétele, hogy a családi pótlékot ténylegesen is a munkavállaló részére folyósítsák, elegendő, ha arra a törvényi szabályok szerint egyébként jogosult lenne.
Élettársi kapcsolatban élő magánszemély számára a juttatás csak akkor adható adómentesen, ha a vonatkozó szabályok szerint ő maga is jogosult a családi pótlékra, azaz a gyermek közös.
A juttatás akkor adómentes, ha annak a szülő vagy házastársa útján nyújtott mértéke nem haladja meg gyermekenként az évi 17 ezer forintot. A juttatásban a gyermek, tanuló mindkét szülő (vagy a vele közös háztartásban élő házastárs) révén részesülhet akkor is, ha az érintett magánszemélyek azonos munkáltatónál dolgoznak.