Pekingi ügynökök kínai ellenzékieket raboltak el

1 perc

2005.06.04. 11:22

A pekingi titkosszolgálat mintegy ezer ügynöke működik Ausztráliában, akik már számos emberrablást hajtottak végre – állította egy volt kínai diplomata, aki politikai menedékjogot kért a canberrai kormánytól.

Csen Jung-lin az 1989-es Tienanmen téri megmozdulások véres elfojtására emlékező sydneyi gyűlésen kijelentette, hogy bizonyítékai vannak kínai ellenzékiek vagy hozzátartozóik elrablására, akiket azután sikeresen visszacsempésztek Kínába.

Példaként említett egy Lan Fu nevű másként gondolkodót, akit Ausztráliában tanuló egyetemista fia elrablásával kényszerítettek hazatérésre, miközben a helyi média arról írt, hogy önként érkezett vissza. Az ellenzékit később hazájában bíróság elé állították és halálra ítélték.

Jung-lin elmondása szerint feleségével és hatéves kislányával a múlt héten hagyta el a sydneyi főkonzulátust, azóta rejtekhelyen él és bízik a canberrai kormány kedvező döntésében, jóllehet ausztrál tisztségviselők állítólag figyelmeztették arra, hogy magatartásának "súlyos következményei lehetnek" és árthatnak a virágzó ausztrál-kínai kereskedelmi kapcsolatoknak.

A 37 éves diplomata maga is részt vett a demokráciát követelő tüntetéseken 1989-ben Pekingben, ezért "átnevelő" táborba került és csak 1991-ben szabadult. Állítása szerint az utóbbi négy évben feladata az ellenzékiek szemmel tartása volt, de segített a demokratikus mozgalmak aktivistáinak és a betiltott Falunkung vallási közösség híveinek.

A The Australian című újság a múlt héten számolt be arról, hogy a canberrai kormány a külföldi hírszerző szolgálatok megélénkült tevékenysége miatt létrehozott egy kémelhárító egységet, mindenekelőtt a kínai ügynökök ellen.

A kínai és az ausztrál kormány napjainkban tárgyal egy szabadkereskedelmi egyezményről, amely egy tanulmány szerint tíz év távlatában 24 milliárd dolláros haszonnal kecsegteti az ausztrál gazdaságot. Alexander Downer ausztrál külügyminiszter egy szombati újságnak felfedte, hogy Ausztrália uránszállításról is egyezkedik Kínával, amely áram-előállításra használná fel a hasadóanyagot.