Az iraki újjáépítési alapból 100 millió dollárnak veszett nyoma

1 perc

2005.05.05. 16:33

Amerikai polgári illetékesek nem tudnak elszámolni közel százmillió dollárral az iraki újjáépítési alapból, ezért a washingtoni kormány az ügyben bűntetőeljárást indított a Los Angeles Times beszámolója szerint.

A könyvvizsgálók előzőleg súlyos hiányosságokra és a mérleg manipulálására derítettek fényt a hillai újjáépítési irodában tevékenykedő kis csoport tevékenységében. Ez az első eset, hogy az újjáépítéssel kapcsolatban amerikai tisztségviselők után nyomoznak jelentős károkat okozó korrupció miatt, amivel eddig csak irakiak és amerikai vállalkozókat gyanúsítottak.

A górcső alá vett alapok részben Szaddám Huszein volt iraki elnök rezsimjének lefoglalt javaiból és az iraki kőolajbevételekből származnak. Az iraki újjáépítés különleges főszemlélőjének (SIGIR) irodája szerint nem biztos, hogy a pénz mind elveszett, egyelőre csak nem tudnak elszámolni vele.

A hillai irodából irányított "regionális gyorsreagálású program" keretében kijelölt tisztségviselők bankjegyekkel fizették ki az irakiakat. A készpénzkifizetésekről nyugtákkal kellett elszámolniuk. A 119,9 millió dollárból azonban 96,6 millió dollárról vagy nincsen nyugta, vagy ha van, akkor hiányos és szabálytalan.

Az iroda két munkatársa kiküldetésük lejárta után anélkül utazott vissza az Egyesült Államokba, hogy 1,5 millió dollárról elszámolt volna. Egy tisztségviselőt rendellenességek miatt elbocsátottak, de utána még három héten át folytatta a pénzkifizetéseket és amikor azzal szembesítették, hogy nem számolt el 1878870 dollárról, az illető három nap múlva hiánytanul leszámolta a kérdéses összeget. Volt olyan megbízás, amit kétszer fizettek ki, tíz esetben el nem végzett munkát javadalmaztak. Az egyik tisztségviselőre tavaly június 21-én 6,75 millió dollárt bíztak azzal az utasítással, hogy június 28-ig el kell költenie. Az Egyesült Államok vezette Ideiglenes Koalíciós Hatóság ekkor adta át hivatalosan a hatalmat az Ijád Allávi vezette ideiglenes kormánynak.

Russ Feingold demokrata párti szenátor szerint az Egyesült Államok ilyen módon az iraki korrupció hagyományát táplálja. Az újjáépítési pénzeket először az Ideiglenes Koalíciós Hatóság kezelte, majd a feladatot az amerikai nagykövetségnek alárendelt hivatal vette át.