Hogyan kezelik az állami vagyont?

1 perc

2005.04.15. 09:48

A most először felmért teljes kincstári vagyon értéke 3600-3700 milliárd forint közé esik, ehhez járul az ÁPV-nél lévő, 650-700 milliárd forintra becsült vállalkozói vagyon - jelentette be Bihary Zsigmond, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) főigazgatója.

"Nincs egységes vagyontörvény, a hatályos szabályozás nem rögzíti egyértelműen a 735 állami vagyonkezelő feladatait, ezért nem lehetséges eredményes vagyonkezelés" - mondta Bihary Zsigmond.

Az ÁSZ főigazgatója hozzátette: az állami vagyon feletti kezelési jog a pénzügyminiszter hatáskörébe tartozik, de a miniszter közvetlenül csak a Kincstári Vagyoni Igazgatósághoz tartozó 200 milliárd forintot meghaladó vagyont felügyeli. Rajta kívül mások, a Nemzeti Földalap, a Magyar Tudományos Akadémia és egyes szaktárcák vezetői is kezelik a kincstári vagyont.

Az ÁSZ javasolja a kormánynak, hogy készítse elő az állami vagyon átfogó szabályozását, határozza meg a kincstári vagyongazdálkodásra vonatkozó irányelveket - mondta Bihary.

A pénzügyminiszternek pedig azt javasolja az ÁSZ, hogy kezdeményezze az egységes elvek szerinti vagyonértékelés szabályainak létrehozását, beleértve a termőföld művelési ágban nyilvántartott területek nulla értéken való nyilvántartásának megszüntetését.

Állami ingatlanok kalapács alatt

Példátlan méretű ingatlaneladási kampányba kezdett a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) idén tavasszal. Első körben csaknem száz, összesen több tízmilliárd forint értékű állami tulajdonú épületet, beépítetlen telket, sporttelepet - köztük például a Semmelweis Egyetem budai, 12 hektáros területen lévő, évek óta üresen álló volt szanatóriumát, az Üllői úton az egykori Kilián laktanyát, a Központi Statisztikai Hivatal Zugló frekventált helyén fekvő irodaházát - hirdette meg márciusban.

A KVI felfokozott tempója persze érthető: az idei évre szóló költségvetési törvényben 33,2 milliárd forint bevételt vár tőle "gazdája", a Pénzügyminisztérium (PM), az előző évinek közel tízszeresét. A tárca étvágyát aligha a tavalyi sikerek hozták meg, hiszen a KVI a 2004-re kirótt mintegy 3 milliárd forintos penzumát sem tudta maradéktalanul teljesíteni (HVG, 2005. április 6.)