Államháztartás: az éves hiányterv fele már teljesült

2 perc

2005.04.06. 15:05

Az államháztartás önkormányzatok nélküli hiánya márciusban 91 milliárd forint volt, így az első három havi deficit 484,9 milliárd forintot tett ki, az éves előirányzat 47,4 százalékát - közölte a Pénzügyminisztérium (PM).

A közlemény szerint a márciusi hiány alapvetően a prognózisnak megfelelően alakult, a GDP 0,4 százalékát tette ki. Korábban a PM - önkormányzatok nélkül - 78,6 milliárd forintos államháztartási hiányt prognosztizált márciusra és 472,6 milliárdot az első negyedévre.

Februárban az államháztartás 195,6 milliárd forintos deficittel zárt, az első két hónap együttes hiánya 393,9 milliárd forintot tett ki. Egy évvel korábban, 2004-ben az államháztartás - helyi önkormányzatok nélküli - első három havi deficitje 434,7 milliárd forint volt, ami az éves előirányzat 33,9 százalékát tette ki.

A várakozásoknak megfelelően alakuló első három havi államháztartási hiány ismeretében az elemzők szerint nehezen tartható a Pénzügyminisztérium éves célja. 

Németh Dávid, az ING Bank elemzője szerint a piac a PM prognózisát 8-10 milliárd forinttal meghaladó hiányt várt, ennek a közölt adatok meg is felelnek. Kedvezőtlennek nevezte, hogy a deficit meghaladta az éves előirányzat 47 százalékos mértékét, ami szerinte jelentősen megnehezíti a PM által kijelölt 4,7 százalékos cél elérését.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a helyzetet tovább rontja a Nemzeti Autópálya Rt. márciusi költségvetési befizetése. "E nélkül a 125 milliárd forintos tétel nélkül a hiány elérte volna a 600 milliárd forintot, a tervezett 60 százalékát" - mondta.

Valószínűnek nevezte, hogy a költségvetésbe beépített tartalékokat fel kell használni a hiány mérséklése érdekében. A deficit alakulására nagy befolyással lesznek a PPP programok - mondta, kérdésesnek nevezve, hogy megvalósulnak-e és milyen formában. Németh Dávid az év egészére 5,4 százalékos államháztartási hiányt prognosztizál.

Pintér András, az Inter-Európa Bank Rt. elemzője sem tartotta könnyen elérhetőnek a PM hiánycélját és megerősítette, hogy a kockázatot a tartalék felhasználása csökkentheti. A magas hiány ellenére pozitívan értékelte az elemző, hogy az áfa-bevételek nem maradtak el a várakozásoktól, sőt meghaladták a tervezettet.

Pintér valószínűsítette, hogy a piacon nem vált ki jelentősebb reakciókat a hír, mivel a hiány nem tér el a várttól. A bankközi devizapiacon az államháztartási hiány közzétételére a forint árfolyama nem is változott számottevően.