Gyurcsány: csak az erős forint szól ellenünk
A kormányfő szerint egyetlen jelentős érv szól ma Magyarország ellen, az pedig valutájának az ereje.
"Magyarország akkor lesz versenyképes, ha olcsóbb lesz a forintja, mert akkor lesznek az exportra termelő vállalatok eredményesek, akkor tudnak fejleszteni, akkor lesz több munkahely és az importversenyt is akkor bírják jobban a hazai vállalatok" - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc hétfőn a közszolgálati televízióban.
A miniszterelnök szerint hetek-hónapok óta - sok más terület mellett - a forint kérdése is a higgadt és nyugodt szakmai vita helyett a meglehetősen középszerű politikai viták tárgyát képezi.
Elmondta, múlt heti dél-koreai látogatása során találkozott a jelentős magyarországi befektetőnek számító Samsung cég egyik alelnökével, aki utalt arra, hogy ha a forint ennyire erős, akkor nekik nem éri meg Magyarországon termelni és onnan elindulni az európai értékesítés útjára.
A miniszterelnök azt mondta, koreai látogatása során szerzett tapasztalatai is megerősítették abban: az országnak kellően bátornak kell lennie azon szektorok megjelölésében, amelyek a versenyképességet adják.
Szerinte a legnagyobb politikai kockázat, hajlandó-e az ország támogatást nyújtani ahhoz, hogy három-négy terület legyen a fejlesztés gócpontja, ide koncentrálják az erőforrásokat, vagy inkább mindenkinek egy picike részt juttat. Kitért arra, hogy a következő tíz év nemzeti fejlesztési programjának legtöbb fejlesztését a biotechnológiában, a kutatásfejlesztés-igényes iparágakban, üzleti szolgáltatásokban, logisztikában, a kommunikációs iparban tervezik végrehajtani.
Gyurcsány Ferenc kiemelte: határozott az elképzelés egy olyan adórendszer kialakítására, amelyben kisebb és elviselhetőbb teher van az élő munkán. A Szlovákiában bevezetett egykulcsos adó kapcsán a miniszterelnök kifejtette, szerinte nem baj, ha eltérnek egymástól az arányok és többet várnak el attól, aki tehetős, illetve több lehetőséget adnak annak, aki rászorul arra.
Hangsúlyozta, hogy Magyarországnak csak akkor van lehetősége magasabb bért elérni, ha azért tehetségben, szorgalomban, munkakultúrában többet tud nyújtani másoknál. Mint mondta, a bérek vásárlóértéke az idén ismét 3-4 százalékkal növekedik.