Terroristagyanús arabok Budapesten?

3 perc

2005.02.16. 09:08

Nem kizárt, hogy Romániából Magyarországra menekült az al-Kaida egy romániai sejtjének vezetője, miután egy moldvai nagyvárosban még a múlt héten őrizetbe vettek hét terroristagyanús arab férfit. A hvg.hu információi szerint 2002-ben Magyarországról kiutasítottak egy több magyar mecsettel kapcsolatban álló szélsőséges szaúdi állampolgárságú férfit, aki ezt követően a romániai Moldvába távozott.

A romániai Moldva „fővárosában”, Iasiban még a múlt héten vettek őrizetbe hét terroristagyanús arab férfit, akiket a román bűnüldöző szervek az al-Kaidával hoztak összefüggésbe. Azt állították, hogy a férfiak a terrorcsoportnak Romániából juttattak el jelentős összegeket.

A letartóztatottak Terom néven műrostot gyártó vállalatot üzemeltettek, s a román hatóságok szerint legalább 25 millió dollárt mostak tisztára és juttattak el az Oszama bin Laden ellenőrzése alatt álló franciaországi Arab bank Társasághoz.

A letartóztatások elől azonban sikerült elmenekülnie a társaság két vezetőjének, Ammar és Hasszán Nanának, utóbbi állítólag hazájába, Szíriába utazott. Ammar azonban egyes források szerint Magyarországra jött, noha a román hatóságok állítják, Angliában tartózkodik.

Figyelték a szállodát

Németország
Kitoloncoltak Németországból egy arab prédikátort, aki nyilvános beszédeiben erősza-kos cselekedetekre buzdította híveit. A 37 éves egyiptomi férfi Neu-Ulmban egy rendezvényen "sátánnak és valódi terroristá-nak" nevezte az Egyesült Álla-mokat, amely az iszlám világot fenyegeti. Ezen kívül arra szó-lította fel a jelenlévőket, hogy hitük védelme érdekében vonuljanak harcba és vállalják a halált. Részletek
A Népszava a múlt héten arról adott hírt, hogy terrorgyanú miatt fokozott rendőri jelenlét tapasztalható az egyik, forgalmas helyen lévő budapesti szálloda környékén. Információink szerint a rendőrök nem a szálloda ellen elkövetett esetleges merénylettől tartottak, hanem azt várták, hogy ott bukkan fel valamelyik keresett személy.

Később olyan hírek láttak napvilágot, hogy a rendőrség két román rendszámú autót keresett egy ideig, ám ezt a rendőrség cáfolta. Akárcsak azt a hírt, miszerint a fővárosi pályaudvarokon, különösen pedig a Déli pályaudvaron és annak környékén tapasztalható látványos rendőri jelenlét összefüggésben lenne az üggyel. (Jelenleg már nincs készültség a környéken.)

A rendőrség cáfol

A Népszava ugyanakkor mai számában arról ír, hogy a napokban két arab személyt is feltartóztattak Magyarországon. Ezt szintén cáfolta ma a rendőrség. Tóth András, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő politikai államtitkár pedig az ügyben szerdán nem kívánt nyilatkozni.

A Magyar Hírlap mai számában emlékeztet rá, hogy a Romániában letartóztatott arabok között pakisztáni, jordániai és szaúd-arábiai állampolgárok is vannak, mindannyian a Bin Ladennek is pénzt gyűjtő Muzulmán Testvérek elnevezésű szervezet tagjai, amelynek székhelye egy iasi mecsetben van. A letartóztatott arab férfiakat a hírek szerint Bukarestbe vitték, majd meghallgatásuk után szabadlábra helyezték.

Budapestről Moldvába

A hvg.hu úgy tudja, egy több magyarországi mecsettel is kapcsolatban álló szaúdi szélsőséges férfit, S. Huszeint 2002-ben utasítottak ki Magyarországról, miután információink szerint a titkosszolgálat úgy értékelte: a szélsőséges, vahabita nézeteket valló férfi veszélyt jelent a magyarországi muszlim csoportokra. S. Huszein állítólag az Egyesült Államokban tiltólistára került szaúdi al-Haramein alapítvány "embereként" tevékenykedett hazánkban.

Moderált muszlim körökben olyan hírek keringenek, miszerint a férfi azért jött Magyarországra, hogy megpróbáljon kiépíteni egy magyarországi bázist a szélsőségesek számára. A férfi egy magyar nőt is feleségül vett, majd ezt követően állítólag a romániai Moldvába távozott.

         Nemzetközi terrorizmus kontra magyar nemzetbiztonság

A 2001. szeptember 11-ei támadást követően a Magyarország biztonságáért felelős intézmények - köztük a Nemzetbiztonsági Hivatal is - preventív védelmi lépéseket tett, amelyek köre az isztambuli és madridi merényletek, majd az iraki fejlemények hatására további intézkedésekkel bővült - olvasható a Nemzetbiztonsági Hivatal honlapján. Megalakult a Terrorellenes Koordinációs Bizottság (TKB), amelyet alapvetően azzal a céllal hoztak létre, hogy a Magyarország biztonságában érintett szervezetek közötti együttműködés hatékonyabbá váljon.

A TKB működését a Nemzetbiztonsági Hivatal koordinálja, tagja továbbá az Információs Hivatal, a Katonai Felderítő Hivatal, a Katonai Biztonsági Hivatal, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, az Országos Rendőr-főkapitányság, valamint a BM Határőrség. Mind a kormányzati állásfoglalás, mind pedig a TKB értékelése jól ismert a közvélemény előtt, amely szerint a Magyar Köztársaság nem közvetlen célpontja a nemzetközi terrorizmusnak.

Az NBH honlapján olvasható dokumentum szerint eddig nem keletkezett az országhatárainkon belüli terrorakciók végrehajtásának szándékára utaló konkrét információ, ugyanis - legalábbis a dolgok jelenlegi állása szerint - nem tipikus az ehhez motivációt érző személyek vagy csoportok jelenléte. "Ebben az összefüggésben kétségkívül meghatározó, hogy a radikális iszlám terror-szimpatizánsok, a potenciális elkövetők köre hazánkban - a helyi muszlimok, illetve azon belül a szélsőséges gondolkodásra hajlamos személyek csekély száma miatt nem számottevő tényező" - áll a dokumetumban.