Behozhatatlannak tűnik Tony Blair pártjának előnye

1 perc

2005.02.08. 13:06

Csaknem két éve nem látott támogatottsági előnyre tett szert a kormányzó baloldali brit Munkáspárt, amely a kedden közölt legfrissebb kimutatás szerint már 9 ponttal jár az ellenzéki konzervatívok előtt.

A toryk rágalmazás címén beperelték a közvélemény-kutatást közlő The Timest annak egy korábbi állítása miatt, amely szerint a konzervatív vezér kampánytanácsadója a párt számára megnyerhetetlennek nevezte a következő választásokat. A vezető londoni napilap megrendelésére készült februári közvélemény-kutatás kedden közölt eredményei szerint az 1997 óta hatalmon lévő Labour a biztosan szavazók 41 százalékát tudhatja maga mögött, ami 3 százalékponttal több a múlt havi eredménynél.

A toryk támogatottsága 32 százalékos, 1 százalékponttal kevesebb a januárinál. A harmadik legnagyobb parlamenti erőt, a liberális demokratákat a választók 18 százaléka támogatja, ez 2 pontos csökkenés az előző havihoz képest.

A kormányzó Munkáspárt népszerűségi indexe 2003 augusztusa óta most először emelkedett 40 százalék fölé, és közelít azon 43 százalékhoz, amennyit a párt a 2001-es, földcsuszamlásszerű választási győzelmekor elért. A konzervatívok jelenlegi támogatottsága ugyanakkor elmarad a 2001-es választásokon megszerzett szavazataránytól is.

A felmérés szerint a 12 fő politikai kérdés közül a közvélemény csak a bevándorlás ügyében szavaz nagyobb bizalmat a toryknak, mint a Labournek. (A brit kormány éppen előző nap jelentette be bevándorlási politikájának alapos megszigorítását.) A tervekben szerepel egyebek mellett a kötelező ujjlenyomat-vétel a vízumkötelezett beutazóktól - ezt az Egyesült Államokban már jó ideje alkalmazzák -, és a nem európai uniós országokból érkező, alacsony képzettségű munkavállalók nagy-britanniai tartózkodási idejének korlátozása.

A még ki nem írt, de tényként kezelt értesülések szerint május 5-én esedékes választások egyik legélesebben vitatott kampánytémájának éppen a bevándorlás ígérkezik. A Konzervatív Párt kedden közölte, hogy rágalmazás címén feljelentette a The Timest, amiért a konzervatív irányultságú vezető napilap nemrég azt írta: Michael Howard tory vezér ausztrál kampányfőnöke reménytelennek tartja a párt szempontjából a következő választásokat, és ezt közölte is Howarddal.

A toryk azután döntöttek az ügy jogi útra tereléséről, hogy a The Times állítólag nem volt hajlandó megfelelő formában közölni cáfolatukat. A konzervatívok szerint a cikkben foglaltakból "egy betű sem igaz".