Állami temetés a „kínai Gorbacsovnak”

2 perc

2005.01.20. 13:54

A Kínai Kommunista Párt (KKP) ugyan hivatalos állami temetéssel búcsúzik a héten elhunyt volt főtitkártól, Csao Ce-jangtól, személyének és szerepének átértékelése azonban a jelek szerint még jó ideig várat magára.

A kínai külügyminisztérium egyik illetékese ma hivatalosan is megerősítette, hogy a KKP mindenképpen saját halottjának tekinti „veterán tagját, Csao Ce-jang elvtársat”, és hivatalos állami temetésben részesíti, a nyilatkozó szóvivő ugyanakkor igyekezett hangsúlyozni, hogy Kínában az utóbbi években már nem szokás a régi időkre jellemző parádés és grandiózus temetéseket rendezni, így erre most sem kerül majd sor. A hongkongi Mingpao lap szerint a volt főtitkártól Peking nyugati részének abban a Babaosan temetőjében vesznek majd búcsút, ahol számos volt kommunista vezető nyugszik. A ceremónián alighanem kizárólag a politikus családtagjai és volt párttársai vehetnek majd részt, a nemzetközi sajtó képviselői vagy egyszerű kínai állampolgárok nem. Az időpontot egyelőre nem hozták nyilvánosságra, mint ahogy azt sem, hogy a pártelit jelenlegi tagjai közül bárki is tiszteletét teszi-e majd a volt főtitkár búcsúztatásán.

Tegnap több gyászoló meglátogathatta Csao villáját, hogy leróják kegyeletüket emléke előtt, ám az érkezők több, mint felét az esemény rendjét biztosító katonák nem engedték be a helyszínre, a politikus egykori segédje, Bao Tong lányát pedig elszállították a helyszínről. Magát Baót Csao Ce-jang halálát követően házi őrizetbe helyezték.

Csao Ce-jang 85 éves korában halt meg hétfőn egy pekingi kórházban. 1987-ben került a KKP élére, ám a kínai politikai vezetés többségéhez képest liberális nézetei miatt a kezdetektől fogva sok nehézséggel kellett szembenéznie a párton belül. 1989-ben ő volt az, aki nyíltan ellenezte a Tienanmen téri diákmegmozdulások elleni katonai fellépést, sőt, találkozott is a megmozdulók vezetőivel, mielőtt a hadsereg tankokkal söpörte volna el a reformtüntetéseket. A demonstrációk vérbefojtását követően elmozdították a főtitkári székből, minden párttisztségétől megfosztották és házi őrizetbe helyezték, amelyet aztán soha többé nem oldottak fel, így élete utolsó másfél évtizedét tulajdonképpen fogolyként élte le.

Csao Ce-jang halálhírét a kínai televíziók és újságok meglehetősen szűkszavúan közölték, a hatóságok pedig jóelőre betiltottak minden megmozdulást, amely a politikus előtt tisztelgett volna. A nyugati világban annak idején többször csak a „kínai Gorbacsovként” emlegetett Csao nevének felmerülése ettől függetlenül ismét megidézte a Tienanmen tér szellemét, és ezzel érezhető feszültséget okozott Kínában. A hongkongi törvényhozásban például a Peking-barát képviselők bojkottálták az egyik eheti ülést, miután 25 demokrácia-párti honatya 1 perces néma csenddel tisztelgett Csao Ce-jang emléke előtt. A KKP eközben ismét megerősítette korábbi hivatalos értékelését, amely szerint a Tienanmen téri tüntetések erőszakos leverése helyes döntés volt.