A várakozásoknál jobb a decemberi infláció
A fogyasztói árak 2004-ben átlagosan 6,8 százalékkal emelkedtek, míg decemberben 5,5 százalékkal voltak magasabbak, mint 2003 decemberében, és nem változtak novemberhez képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Az elemzők januárra 4,5-4,6 százalékos áremelkedési ütemet várnak.
Az elemzők decemberre 5,65-5,7 százalék, 2004-ben pedig átlagosan 6,79 százalék körüli fogyasztói áremelkedést vártak. A maginfláció 2004 decemberében, év/éves viszonylatban 5 százalék volt.
Tavaly novemberben a fogyasztói árak 0,1 százalékkal nőttek októberhez képest, és 5,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.
A fogyasztói árak 2003-ban átlagosan 4,7 százalékkal emelkedtek, míg decemberben 5,7 százalékkal voltak magasabbak, mint 2002 decemberében.
Az elemzők további csökkenést várnak januárra
A vártnál kedvezőbb decemberi infláció elsősorban a novemberhez képest stagnáló élelmiszeráraknak és az Európai Uniós csatlakozást követő erősödő versenynek köszönhető - állítják az MTI által megkérdezett elemzők.
"A tavalyi esztendő meglepetése az élelmiszerárak egész évi vártnál kisebb emelkedése volt" - mondta Forián Szabó Gergely. A CA-IB Alapkezelő vezető elemzője szerint a kiváló időjárás, az EU csatlakozás következtében "bedőlő import" és az erős forint egyaránt hozzájárult ahhoz, hogy a 7,8 százalékos júliusi év/éves élelmiszer áremelkedés decemberre 4,4 százalékra esett.
Az elemző felhívta a figyelmet arra is, hogy a gyenge dollár, illetve az erős forint miatt a jármű üzemanyagok ára egy év alatt csak az átlagnak megfelelően, 6,9 százalékkal emelkedett, miközben a háztartási energia esetében 11,2 százalék volt a december/decemberi infláció.
Januárra 4,6 százalékos fogyasztói áremelkedést vár a CA-IB Alapkezelő vezető elemzője, aki szerint júliusra akár 4 százalékra süllyedhet az infláció.
További 1 százalékpontos esést, azaz 4,5 százalékos inflációt vár januárra Török Zoltán. A Raiffeisen Bank elemzője szerint is az élelmiszerek, elsősorban az idényáras élelmiszerek kedvező ártrendje áll a most publikált kedvező inflációs mutató hátterében. "Az EU csatlakozás kiváltotta versenyhelyzet és az erős forint is jelentősen hozzájárult az év második felében tapasztalt lassúbb áremelkedési ütemhez" - tette hozzá a Raiffeisen Bank elemzője.
"Az infláció növekedési üteme tavasszal már igen-igen lassan mérséklődik, prognózisunk az év végére 4,2 százalék" - tette hozzá Török Zoltán.