Az SZDSZ sürgeti a távoltartási törvényt

1 perc

2005.01.14. 14:54

A kisebbik kormánypárt azt szeretné, ha Gyurcsány betartaná ígéretét és mielőbb bevezethető volna a távoltartás intézménye. Sokszor a bántalmazott feleség és gyermekek kénytelenek menekülni, mert a büntetőjognak nincs eszköze a családot terrorizáló férj távoltartására. Jogvédők szerint feljelentés nélkül is alkalmaható távoltartás kellene.

A Szabad Demokraták Szövetsége arra kéri a miniszterelnököt, ígéretéhez híven járuljon hozzá, hogy az Országgyűlés mielőbb fogadja el a
távoltartásról szóló törvényt - közölte az SZDSZ pénteken az MTI-vel.
   
"A Szabad Demokraták Szövetsége üdvözöli a miniszterelnöki elhatározást, egyúttal arra kéri Gyurcsány Ferencet, hogy ígéretéhez híven járuljon hozzá, hogy mielőbb elfogadja az Országgyűlés a liberális megoldást" - áll a párt MTI-hez eljuttatott közleményében.
   
Az SZDSZ szerint a családon belüli erőszak problémája az összezártságból ered, sokszor a bántalmazott feleség és gyermekek kénytelenek menekülni, mivel a büntetőjognak nincs hatékony eszköze a családot terrorizáló férj távoltartására.
       
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerdán, Göncz Kinga ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszterrel folytatott megbeszélése után újságírók előtt azt mondta: ebben a fél évben "megnyugtatóan" kell megoldani a családon belüli erőszak kérdését egy önálló szabályozással, amely bevezeti a távoltartás intézményét. A miniszterelnök szerint ebben az államnak és a kormányzatnak az átlagtól eltérő felelőssége van.
   
Női jogvédő szervezetek képviselői, többek között Morvai Krisztina, a Női és Gyermekjogi Kutató és Oktató Központ vezetője a Petrétei József igazságügy-miniszterrel folytatott megbeszélésen december 8-án hangsúlyozták, nem tanácsolják, hogy - a tárca elképzeléseinek megfelelően - büntetőeljáráshoz kössék a távoltartást, ehelyett az osztrák modell megvalósítását szorgalmazták.
   
Eszerint nem kell feljelenteni a bántalmazót, és büntetőeljárást indítani ahhoz, hogy biztonságba kerüljenek a bántalmazott hozzátartozók. Ha a rendőrség észleli, hogy valószínűleg családon belüli erőszak történt, akkor alkalmazza a távoltartó rendelkezést, és tíz napra eltávolíthatja a bántalmazót. Közben a bántalmazott hozzátartozókat támogató szolgáltatásokkal segítik - ismertette
Morvai Krisztina.