Webdzsihád

4 perc

2004.12.02. 22:00

Nemcsak lefejezős videofelvételeket és az ellenségnek szánt üzeneteket tesznek közzé rendszeresen a világhálón egyes ismert iszlamista terrorcsoportok, de propaganda- és kiképzési anyagokat is. Ráadásul mindezt szinte kivétel nélkül amerikai szerverekre teszik fel.

Különös bejegyzés érkezett egy júliusi napon a szélsőséges iszlamisták egyik kedvelt internetes fórumára, az arab nyelvű Ansarnetre. A Szulejmán ibn Al-Ka'kaa néven bejelentkező algériai fórumozó közzétette az al-Káida terroristahálózat egyik szaúdi sejtjének e-mail címét. A titokzatos algériai a fórumozók tudtára adta, hogy a megadott címre írhatnak levelet a szaúdi csoportnak, de figyelmeztette őket, hogy ne levelezzenek "ismert szaúdi telefonszám alapján", mert könnyedén követhetik őket a hatóságok. Igaz, azt is hozzátette, hogy a megadott címet időről időre megváltoztatják. Egy másik fórumozó pedig azt tanácsolta társainak, hogy ne keressék fel az Ansarnetet otthoni vagy munkahelyi számítógépről, és ha máshonnan fórumoznak, akkor is hagyják el a helyiséget 15 percen belül.

Az iszlám nevében fellépő, "hitetlenek" megölésére buzdító terrorista szerveződések - köztük az iraki akcióiról hírhedtté vált Abu Muszab al-Zarkavi terrorvezér bandája - a leggyakrabban a világhálón teszik közzé közleményüket, akárcsak a lefejezéseket bemutató vagy az ellenség elrémisztésére, illetve a hívek bátorítására szolgáló más videofelvételeket. Mivel a weboldalak szerkesztése időigényes, ráadásul az oldalak pillanatok alatt lenyomozhatók, újabban inkább csak bemásolják üzeneteiket különféle fórumokra - például az Ansarnetre. Utóbbi helyen tűnt fel például nemrég a szélsőségesek George W. Bush újraválasztásával, illetve Jasszer Arafat palesztin elnök halálával kapcsolatos közleménye, s ugyanitt buzdították ellenállásra Faludzsában harcoló társaikat is.

Az Egyesült Államok iránt érzett mélységes gyűlöletük ellenére a legtöbb iszlám terroristaszájt és az azokra felhelyezett tartalom - beleértve a képeket, videofelvételeket, hanganyagokat - ingyenes tárhelyet kínáló amerikai cégek szerverein fut (lásd Menedékotthonok című írásunkat). Ezek közül a legismertebb a múlt hónapban még húsz (!) iszlám terrorista-weboldal ingyenotthonául szolgáló Hosting Anime nevű szolgáltató. A cég - állítása szerint - éppen lapzártánkkor váltott menedzsmentet, s egyben hozzáállást: amíg a társaság korábban megtűrte oldalain az al-Káida és az ahhoz köthető csoportok honlapjait, november 17-én váratlanul lekapta az összes terroristaszájtot, sőt arra kérte az eltüntetett oldalakra érkező látogatókat, hogy ha "vitatható" tartalmakra bukkannak, azonnal jelezzék az üzemeltetőnek.

Csak tippelni lehet, hogy a korábban oly zárkózott és a sajtó által lekövethetetlen Hosting Anime kiknek vagy minek a nyomására hozta meg döntését, de annyi biztos, hogy az iszlamista csoportok internetes fronton vérveszteségként könyvelhetik el szeretett tárhelyük elveszítését. A szélsőségesek és az amerikai cég között korábban fennálló idilli állapotot jelzi, hogy amikor augusztus végén egy-két sajtóorgánum bírálta a terroristákat kiszolgáló Anime-et, egy dzsihádharcos a szolgáltató fórumán köszönte meg a társaságnak, hogy rajta keresztül juttathatják el üzeneteiket a tömegeknek. Volt mit megköszönniük: a Hosting Anime oldalairól voltak először elérhetőek egyebek között a Ken Bigley brit, Eugene Armstrong és Jack Hensley amerikai túszok lefejezését bemutató, brutális videofelvételek is.

Sőt a szakértők szerint az al-Káida szócsövének tekintett Center for Islamic Studies and Research gondozásában megjelent, Al-Neda nevű weboldal - noha szerverről szerverre költözik, s időnként megszűnik - a legtöbb alkalommal ezen az amerikai tárhelyen bukkan(t) fel. A terroristahonlapok után nyomozó washingtoni SITE Institute nevű intézet szerint egyébként amerikai terrorelhárítók feltörték az Al-Nedát, gyanítva, hogy az oldalt nem pusztán propagandacélokra használják a terroristák, de konkrét terrorakciók koordinálására is.

Jóllehet a legnagyobb sajtóvisszhangot a világhálóra feltett "lefejezős" videofelvételek és fenyegetések kapják, mégsem ezek teszik ki az al-Káida internetes tevékenységének zömét: a terroristák tartalomszolgáltatásuk többségét tagjaiknak vagy szimpatizánsaiknak szánják. A terrorista szájtok oldalain belinkelt fájlok egy részét más - általában szintén amerikai - szerverekre töltik fel, így kerülve el, hogy a bűnüldöző hatóságok az összes információt egyszerre letörölhessék. Bár a legtöbb link a Hosting Anime oldalain már a novemberi "zárás" előtt elérhetetlen volt, a Hálónak sikerült propagandaanyagokra bukkannia. Ezek egyike dzsihádharcosok kiképzését mutatta be, míg a másik, 12 perces propagandavideó a harc dicsőségéről zengedezett.

Az al-Káida kiadványaiként számon tartott Szót al-Dzsihád és Al-Báttár című magazinokat is weboldalaikon futtatják a terroristák, szinte minden esetben word vagy pdf formátumban. Ezekben a kiadványokban a "rajongók" egyebek mellett interjúkat olvashatnak magas rangú terrorista vezérekkel, gyakorlati tanácsokat kapnak arról, hogyan készítsenek pokolgépet házilag, hogyan raboljanak el embereket, és nem utolsósorban mit tegyenek, ha Irakba szeretnének menni a "hitetlenek" ellen harcolni. Figyelemre méltó a terroristák azon igyekezete, hogy minél szélesebb körhöz juttassák el üzeneteiket: egy tavaly novemberben "Zászló" néven indított al-Káida-oldal egyes szekcióit még Palm Pilotra is le tudták tölteni a látogatók.

De nemcsak a weboldalakon, hanem a fórumokon is zajlik a szellemi munka. Szeptemberben több fórumon jelent meg a Nindzsakönyv életerős mudzsahedeknek című iromány, amelyben a szerző azt fejtegette, miképpen tudnák alkalmazni a dzsihád harcosai a legendás japán nindzsák fegyverkezelő és robbantásos technikáit. De említhetnénk azt az esetet is, amikor idén augusztusban egy Zarkavi csoportjának tulajdonított ismeretterjesztő anyag került fel egy fórumra. Az ábrát is tartalmazó írás lépésről lépésre ismertette, miként lehet egy elemből bomba gyújtására alkalmas eszközt készíteni.

Újabban a női célcsoport felé is nyitnak a dzsihád "marketingesei", legalábbis erre utal, hogy augusztusban egy francia internetes cég üzemeltette szerverről az egyik terroristaszájtra helyezték az al-Khánszá nevű, nőknek szánt, kizárólag interneten terjesztett havilapot. Az al-Káida új publikációjával a nők toborzását szeretnék hatékonnyá tenni.

Az interneten közölt, az al-Káidának tulajdonított dokumentumok ugyanakkor nemcsak a fanatikusok, de a terrorelhárításban dolgozók számára is hasznosak lehetnek - feltéve, hogy időben felismerik egy-egy anyag jelentőségét. Az al-Káidához közel állónak tekintett Mudzsahed Szolgáltatói Központ tavaly szeptemberben például egy 42 oldalas arab nyelvű tanulmányt tett közzé az interneten. A "Dzsihád Irakban: remények és veszélyek" című dolgozatra a Norvégiai Védelmi Kutatások Szervezetének (FFI) munkatársai tavaly decemberben bukkantak rá, de csak az idén márciusban végrehajtott madridi merényletet követő újraolvasása során vették észre, hogy a tanulmányban utalások voltak a terrorakció helyére és idejére. Ha korábban alaposabban átnézték volna a dolgozatot, talán megelőzhető lett volna a tragédia.

DEZSŐ ANDRÁS