18 milliós segély a katasztrófa sújtotta térségbe

2 perc

2004.12.30. 09:41

A kormány a napokban további 18 millió forintot juttat a földrengés sújtotta délkelet-ázsiai térségbe, Srí Lankára és Indonéziába - közölte a kormányszóvivő, aki további, Indiának és Thaiföldnek szánt felajánlásokat is kilátásba helyezett. Batiz elmondta, hogy a korábban kiutazni vágyók egy kormányrendelet értelmében elállhatnak az utazási szerződéstől.

A felajánlott összeget a humanitárius szervezetek ott tartózkodó képviselői fogják elkölteni gyógyszerre, élelmiszerre, sátrakra, ruhákra - tette hozzá a soron kívüli kormányszóvivői tájékoztatón Batiz András, jelezve, hogy a híradások szerint az áldozatok száma lassan eléri a százezret. Mint felidézte, egy tízfős orvoscsoport, a segélyszervezetek számos képviselője és a csaknem 40 millió forint értékű első segélyszállítmány gyógyszerekkel és fertőtlenítőszerekkel már megérkezett Srí Lankára. Batiz azt is hozzátette: január elején a külügyi segély-előirányzatból további felajánlás várható, amelyből Indiába és Thaiföldre is kerülhet.

"A miniszterelnök felkérte Magyarország NATO, illetve európai uniós nagykövetét, hogy kollégáikkal, partnereikkel egyeztetve vizsgálják meg, hogyan lehetne közösen segítséget nyújtani a délkelet-ázsiai térség rászorultjainak" - mondta a kormányszóvivő, aki kiemelte: a Külügyminisztérium szándéka szerint bővül azon országok köre, ahová hazánk segélyt küld.

Első ízben fordult elő, hogy ilyen katasztrófa után a kormányzati szervek, a civil szerveződések és a Malév közreműködésével más másnap egyeztetést tartottak a segítségnyújtás összehangolása érdekében - hangsúlyozta. 

Hazatérés, kiutazás (Oldaltörés)


"A kormány kiemelt felelősséget érez a térségben tartózkodó magyarok iránt" - mondta a kormányszóvivő, hozzátéve: tudomásuk szerint a nyolc magyar sérült közül már csak ketten vannak kórházban, hárman már haza is térhettek. Batiz András közölte: a körülbelül négyszáz, szervezett úton a térségben tartózkodó turista közül több mint ötvenen már hazautaztak szerdán a Malév chartergépével, ők Thaiföldön nyaraltak.

"Ma reggel újabb chartergép indult Thaiföldről - ez nem Malév-gép - erre tizenöt magyar szeretett volna felszállni" - mondta. Mint hozzátette, úgy tudják, egyelőre nincsenek mások, akik haza szeretnének jutni Magyarországra, tehát mindenki, aki akart, hazajuthatott. A kormányszóvivő pontos számadatot a hazaérkezettekről nem tudott mondani, miután sokan egyénileg tértek vissza Magyarországra. Szólt arról is, hogy Phuket szigetén a Külügyminisztériumnak már két embere nyújt segítséget az ott maradottaknak. Batiz András rámutatott arra: pontosan nem lehet tudni, hányan utaztak egyénileg a térségbe, 30-35-en lehetnek olyanok, akiket még keresnek.

A miniszterelnök telefonon felkérte Kolber István tárca nélküli minisztert, hogy tájékozódjon a kialakult helyzetről és járjon közbe, hogy a még itthon tartózkodó turistákat rendben kárpótolják az utazási irodák - közölte a szóvivő. Mint kiemelte, az 1996-os kormányrendelet alapján a még itthon lévő turisták, miután a Külügyminisztérium nem javasolja az utat, elállhatnak az utazási szerződéstől. Ennek alapján az utasok az eredetivel azonos értékű szolgáltatást igényelhetnek, amennyiben az iroda mégis a katasztrófa sújtotta területre utaztatja őket, akkor "az utasokat hátrányosan érintő minden körülményért felelősséggel tartozik" - tette hozzá. Ha az utas a helyettesítő szolgáltatást nem fogadja el, a részvételi díjat vissza kell neki fizetni, de a teljes összeg vonatkozásában erre az irodák nem kötelezhetőek - közölte Batiz András. 

A kormányszóvivő hozzátette: mivel a kialakult vis major helyzetről az utazási irodák sem tehetnek, át kell gondolni, hogyan lehet nekik is segíteni. A turisztikai hivatal vezetője felkérte az utazási irodák szövetségét, hogy dolgozzanak ki egy kompenzációs rendszert az irodák megsegítésére, és azt tárják a kormány elé.  A legfrissebb információt ismertetve elmondta, hogy egyetlen utazási iroda sem utaztat olyan célállomásra, amit a Külügyminisztérium nem javasol.