Draskovics: „együttműködési deficit” okoz 100 milliárdos károkat
A politikai, szakmai, gazdasági és szociális partnerek közötti kooperáció elhanyagolása százmilliárdokban mérhető kárt okoz - fogalmazott a pénzügyminiszter, aki részletezte gazdaságpolitikánk tíz fő kihívását.
A magyar gazdaságpolitika legnagyobb problémája a külső és az államháztartási hiány kezelése valamint a bizalmi deficit mellett az együttműködési, megértési deficit, amely a súlyos, 100 milliárd forintokban mérhető károkat okoz - jelentette ki Draskovics Tibor csütörtökön a GKI Gazdaságkutató Rt. konferenciáján. A pénzügyminiszter szerint amennyiben a gazdaságpolitika nem tudja rövid távon kezelni ezt a problémát, az hosszú távon fennmarad és tartós negatív hatást fejti ki.
A gazdaságpolitikának ma tíz kihívásnak kell megfelelnie - mondta a pénzügyminiszter. Ezek: a fenntartható növekedési pálya, az infláció mérséklésének, a bér- és szociális juttatások kihívásának problémája mellett az infrastruktúrális beruházások területén létező óriási lemaradások mérséklésének, a nyugdíjreform költségvetési hatásának, a magas kamatszint kezelésének, az EU-csatlakozással járó változásoknak, a NATO-tagság követelményeinek megfelelés, illetve az adócsökkentési nyomásnak megfelelés problémáját is kezelnie kell.
Miután minden követelménynek a kívánt mértékben nem lehet megfelelni, a kormány azokat a területeket helyezi előtérbe, ahol egy költségvetési forint a többi kezelendő probléma szempontjából is a legnagyobb hatást fejti ki. A kormányzat így mindenekelőtt az infrastruktúrális fejlesztésekre, az EU-támogatások lehívásához elengedhetetlen költségvetési források megteremtésére, az adócsökkentésre helyezi a hangsúlyt - tette hozzá Draskovics Tibor.