Nincs megegyezés a minimálbér emeléséről

1 perc

2004.11.04. 06:38

Ötszáz forintnyi engedményen múlt, mégsem született megállapodás a jövő évre kötelező minimálbérről az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) szerda éjjelig tartó egyeztetésen.

Az OÉT több hónapja tartó tárgyalássorozatának szerdai hetedik fordulóján a jelenlegi 53 ezer forintos minimálbért szerdán már 57 ezer forintra emelte volna a munkáltatói oldal, a szakszervezetek viszont nem engedtek az 57 500 forintból. Utóbbiak kezdetben a létminimumnak megfelelő 62 ezer forintos minimálbért követeltek, a munkaadói érdekképviseletek viszont azt indokolták, hogy az 55 ezer 400 forintnál nem tudnak magasabb minimálbért vállalni jövőre. Ezeket az értékeket közelítették kölcsönös érveléssel és kompromisszumokkal szerdáig. A kormányzati oldal már kezdetben kijelentette, hogy a szociális partnerek minimálbér-emelésre vonatkozó egyezményét.

A tárgyalást a jövő hét péntekjén folytatják, de a helyzetet bonyolítja, hogy az adótörvényekről folytatott parlamenti szavazás miatt az OÉT-ben a szociális partnereknek már szerdán meg kellett volna állapodniuk a minimálbér emeléséről.

A szerdai tárgyaláson szó volt a jövő évre országosan ajánlandó keresetemelési mértékekről is. Ebben is csaknem megegyezésig jutottak a partnerek: a szakszervezetek bruttó 6,5 százalékos keresetemelést kívántak ajánlani az ágazati és vállalati bértárgyalásokhoz, míg a munkaadói oldal sávos formában 5,5-6,5 százalékot, s ezt a kormányzati oldal is elfogadhatónak tartotta. A szakszervezetek ugyanakkor garanciákat kértek arra, hogy a munkáltatók nem bújnak ki a normarendezéssel a minimálbér kifizetése alól, illetve ha év közben az infláció a tervezettnél magasabb, ezt a béremelések is kövessék. E garanciák mibenlétéről a jövő heti plenáris ülést megelőzően szakértői tárgyaláson egyeztet majd a munkavállalói, munkaadói és kormányzati oldal.