Számvevőszék: szegény gazdag önkormányzatok

1 perc

2004.05.26. 09:07

Az ÁSZ benyújtotta az Országgyűlésnek tavalyi zárszámadását, amiben az önkormányzatok működésére is kitér - mondta Kovács Árpád, a szervezet elnöke a Magyar Rádióban.

Kovács az Állami Számavevőszék politikai függetlenségéről úgy nyilatkozott a rádió Krónika című műsorában: „A pénz nagyon komoly dolog, és ebben az országban minden politikai erő pontosan tudja, hogy az ország működéséhez pénzre van szükség. Ennek az őrzésére hozták létre szervezetünket, és azzal foglalkozik, amire létrehozták. Ez tulajdonképpen közérdeket szolgál, de a politikába is beivódott. Nyilvánvalóan a politikai oldalak az ÁSZ jelentéseket érvanyagként tudják egymás elleni háborúskodásukra is igénybe venni.”



Az önkormányzatok számvavőszéki ellenőrzésének kiválasztásáról az ÁSZ elnöke hangsúlyozta, hogy nem lehet mind a 3200 önkormányzatot alaposan átvizsgálni, de ezek közül amúgy is csak 300 folytat intenzív gazdálkodást, közülük választottak ki idén például 17-et.



Kovács Árpád szerint az önkormányzatoknál egyszerre van jelen a szegénység és a pazarlás. A helyhatóságok egy része nagyon kis szolidaritást mutat a környezetük iránt. Példaként említette azokat a településeket, amelyekre a környező helységekről járók járnak dolgozni, az iparűzési adón keresztül is gazdagítva őket, mégsem segítik a szomszádjaikat, amelyek aztán így hátrányos helyzetűekké válnák, és állami segítségre szorulnak.



A visszaélések mértékéről szólva Kovács a hanyag és hűtlen kezelést valamint a szabályok megsértését hozta fel, de kiemelte hogy az ÁSZ-nak nem feladata a rosszakarás eldöntése, ezek az ügyek átkerülnek az ügyészségre, a rendőrségre, és járják a maguk útját. Idén öt esetben tettek büntetőfeljelentést.



A számvevőszék elnöke nehezményzte a kőbányai önkormányzat hozzáállását a vizsgálathoz, amely nem fogadta el az vizsgálati jelentésüket. Kovács utalt rá, hogy a polgármester - Andó Sándor, aki egyben az MSZP országgyűlési képviselője - még mint az önkormányzat egykori vezetőjét is felelősség terheli a milliárdos vagyonvesztésért.



A számvevőszék nem talált jelentős hibákat a főváros és Debrecen önkormányzati gazdálkodásában.