Ron Werber és Britney Spears: ugyanaz vagy mégis egészen más?
Répássy Róbert fideszes képviselő azt vetette fel a parlamentben, hogy Ron Werber, az MSZP kampánytanácsadója is csak munkavállalási engedéllyel dolgozhat Magyarországon, még akkor is, ha egy külföldi cég munkatársaként osztja az éceszeket a szocialistáknak. Burány Sándor munkaügyi miniszter erre azzal replikázott, hogy Britney Spearsnek sem kell majd munkavállalási engedélyt kérni, amikor fellép Budapesten.
A mai általános gyakorlat szerint a külföldi állampolgárnak munkavállalási engedélyre van szüksége. E tekintetben mindenki egyenlő, s csak néha vannak egyenlőbbek. A munkajogászok szerint ha egy magyar cég külföldi vállalattal köt szerződést, és utóbbi Magyarországra küldi munkatársát tartósan dolgozni, az engedélyt a magyar megrendelőnek kell beszereznie. Ha például Werber önmaga külföldi cégének dolgozik, az MSZP pedig e céget bízza meg, akkor az engedélyt az MSZP-nek kell beszereznie. Tekintve, hogy az MSZP kormánytényező, az engedély megszerzése a jelenlegi magyar viszonyok között nem jelenthet gondot. Meg nem szerzése is legfeljebb gondatlanságot jelez.
A Fidesztől igazán szép, hogy felhívta a figyelmet erre a munkajogi szabálytalanságra. Mivel pedig a kormány éppen most hirdette meg az amnesztiát a feketén foglalkoztatottakat bejelentő cégek számára, ha az MSZP pótolja a hiányt, Werber is feketéből rögvest fehér lesz. Ezzel Burány Sándor abba is hagyhatja a szerecsenmosdatást, hiszen a fent említett (a parlamenti öblögetésnél sokkal hatékonyabb) technológia copy right-ja is a munkaügyi tárcát illeti.
Vannak azonban itt további elgondolkodtató jogi tényezők is. A jogszabály szerint nem kell külföldi állampolgárnak munkavállalási engedély, ha évente legfeljebb öt napon át végez Magyarországon munkát, amennyiben az oktatási, tudományos, vagy művészeti jellegű. Ez vonatkozhat például Britney Spearsre is, ha Magyarországon koncertezik. Ugyancsak nem kell a külföldinek munkavállalási engedély, ha jótállási, szervizelési, beüzemelési munkát végez legfeljebb 15 napon át.
S bár Werber minden szavát isszák a hallgatói (ebben különösen hasonlít Britney Spearsre) sajnos alighanem öt napnál többet tartózkodott már Magyarországon ebben az esztendőben, azaz munkavállalási engedélyre van szüksége. Meglehet azonban, hogy valóban jótállási, szervizelési, beüzemelési munkát végez. Az MSZP – amelynek Werber (cége) korábban is dolgozott – saját jelenlegi mélyrepülését látva erre joggal kérhette fel. Az új módon való működést pedig be kell üzemelni. Ez utóbbihoz (Tóbiás úrral közös elhíresült pártkatonás szemináriuma után) kétség sem férhet. Azaz Werbernek joga van engedély nélkül legalább 15 napot dolgozni Magyarországon. Hogy ezt is kitöltötte-e, azt pedig – Répássy képviselő is bizonyosan bólogat – tisztázni kell.
Mert ha nem vesszük komolyan a jog által felállított gátakat (az MTI-nek az üggyel kapcsolatban nyilatkozó Pál Lajos munkajogász szavaival egyetértve) „korlátlanul megnyílhat a magyar munkaerőpiac”, miáltal „nagyon olcsón lehetne például betakarításra ukrán mezőgazdasági munkásokat behozni az országba”, arról nem is beszélve (tessék csak elképzelni, mert nem nehéz!), hogy soraik között megbújva eláraszthatnák hazánkat például az olcsó ukrán politikai tanácsadók is. S vajon mit kezdenénk ezernyi Ronya Werberenkóval?!