Az olaszok hallgatnak leginkább a munkahelyi zaklatásokról
A munkahelyi zaklatások vizsgálataiból elvileg az tűnik ki, hogy az Európai Unióban messze Olaszországban a legjobb a helyzet, de a valóságban Itáliában hajlandóak a legkevésbé a nyilvánosság elé tárni a munkavállalók e túlkapásokat.
Az uniós átlag egyébként kilenc százalék. E fölött vannak a svédek (12 százalék), a belgák (11 százalék), a franciák és az írek (egyaránt 10-10 százalék). A mezőny második felét a dánok vezetik nyolc százalékkal, őket követik a németek és a luxemburgiak (7-7 százalék), majd az osztrákok (6 százalék), a spanyolok és a görögök (4-4 százalék) következnek a sereghajtó olaszok és portugálok előtt.
A képhez azért hozzátartozik, hogy az EU-tagországokban elég eltérő e probléma jogi kezelése, illetve szabályozása, így elég nehéz közös nevezőre hozni a munkahelyi zaklatások statisztikáit.
Giacomo Rindonone olasz munkapszichológus szerint a munkahelyi megaláztatásoknak messze nagyobb az aránya Olaszországban, mint a hivatalos statisztika szerint kimutatott négy százalék. Az olasz munkaegészségügyi központ elemzései szerint az esetek felét nem is jelzik, vagyis száz dolgozó közül legalább nyolc válik túlkapások áldozatává munkahelyén. Emellett Itáliában nagyon sokan dolgoznak kisvállalatoknál, ahol gyakorlatilag semmiféle szakszervezeti védelem nincs számukra: ezért inkább a hallgatást választják a panasz helyett, mert attól is tartanak, hogy még inkább elmérgesedik helyzetük.
Figyelemre méltó, hogy leginkább a közalkalmazottak és a védelmi tárcáknál dolgozók emelnek panaszt a munkahelyi zaklatások ellen, uniós átlagban 14 százalék az arányuk, míg legkevésbé (három százalék) a mezőgazdaságban és a halászatban, valamint a közműveknél dolgozókat ér súlyos munkahelyi sérelem e statisztikák szerint.
Olaszországban főként a közalkalmazottak emelik fel szavukat a munkahelyi sérelmek miatt (az esetek 70 százalékát ebben a szférában jegyzik fel), elsősorban az iparosodott északi részeken (65 százalék jut ezekre a területekre), ahol általában az alacsonyabb képzettségű alkalmazottak és munkások körében gyakoriak az ilyen esetek. A munkahelyi zaklatások általában hosszú ideig is tartanak, a panaszt tevők 30 százaléka tett említést több mint két éve tartó zaklatásokról, 40 százalékuk egy és két év közötti időszakról számolt be, míg 27 százalékuk szerint a sérelmek fél és egy év közötti időtartamban érték őket.
Az olasz elemzők szerint a munkahelyi zaklatások komoly károkat is okoznak, hiszen az ilyen jogsérelmeknek kitett munkaerő termelékenysége akár hetven százalékkal is csökkenhet. (MTI)