Fejenként egymilliót bukhat minden magyar, ha nem jön be a kormány hazárdjátéka
A gazdaság zsugorodásán már érződik a zárolt uniós források hiánya, Orbán Viktor nyakasságát viszont kínai és amerikai ígéretek táplálhatják.
Éles szópárbaj színesítette nemrégiben egy olyan testület amúgy unalmasnak ígérkező többórás ülését, amely az európai uniós pénzek elköltését felügyeli. Az Európai Bizottság képviselője azt részletezte, hogy Magyarország miért nem juthat hozzá minden európai forráshoz, amely eredetileg megillette volna. Miután a feltételek között szerepelt a szexuális kisebbségek alapvető jogainak a tiszteletben tartása is, a Belügyminisztérium jelen lévő államtitkára epés megjegyzéssel köszönte meg a beszámolót, mondván: „Az elhangzottak valamelyest meggyőzik az embert arról, hogy miért fontos a szuverenitás védelme.” Brüsszel képviselője, Laurent Sens sem volt azonban rest, és visszakérdezett, hogyan is kell értelmezni a szuverenitás védelmére tett megjegyzést. Rétvári Bence erre kínos magyarázkodásba kezdett a monitoringbizottságban a tagállami hatáskörökről.
Csakhogy az unió azért bírálja Magyarországot, mert több törvénye is sérti az unió Alapjogi Chartáját, miközben az minden tagállamra kötelező, és Magyarország is elfogadta. A jogállam kritériumainak eltérő megítélése jelenleg több mint 9 ezermilliárd forint mínuszt jelent Magyarországnak, ekkora összeget zárolt az Európai Bizottság.
Valójában hiányzik a pénz?
Okoz-e ez problémát? A kormányfő szerint nem. Legutóbb szeptember elején, a kötcsei piknik előtt osztotta ki az újságírókat, amikor azt mondta: „Arról beszélünk, hogy nincsenek uniós pénzek. Hát hogy a fészkes fenébe ne lennének?” – majd hozzátette azt is, hogy „van 12 milliárd euró a számlánkon, ami arra vár, hogy bevonjuk a gazdaságba”. A 12 milliárd euró, vagyis mintegy 4900 milliárd forint hellyel-közzel igaz (bár az európai uniós forrásokat taglaló kormányzati honlap alapján inkább csak 10 az a 12 milliárd).
Az egyik probléma az, hogy ez a pénz „várakozik”, vagyis nem az ideális ütemben jut el a kedvezményezettekhez. Ezt még a miniszterelnök is elismerte, ezért a kormány a nyáron ismét, immár sokadik alkalommal, átalakította az uniós pénzosztás intézményeit.