Kitörlik a nőket az afgán társadalomból a tálibok, az kevésbé érdekli őket, hogy a fél ország éhezik
Újabb drákói tiltásokkal az afgán nők alakját és hangját is el akarja tüntetni a nyilvánosság elől a Talibán. Afganisztánban az USA három évvel ezelőtti távozásával az erőszak alábbhagyott, de egyre súlyosabb a gazdasági és a humanitárius válság.
A nap csúcspontjának számított a Kabulban élő Sabanának az angol nyelvi magánóra, ahol nemcsak valami újat tanulhatott, de tinédzser barátaival beszélgethetett, nevetgélhetett. Rövid felüdülés volt a nagy ürességben – magyarázta a londoni BBC-nek annak kapcsán, hogy a fundamentalista Talibán által nemrég bejelentett új erkölcstörvény értelmében a nőknek az otthonukon kívül tartózkodniuk kell a beszédtől. „Minek élni, ha nem beszélhetünk?” – kérdezte elkeseredetten a nem a saját nevén nyilatkozó lány, aki az álmai szerint jövőre érettségizett volna üzleti tanulmányokból.
Mióta 2021 augusztusában az USA két évtized után kaotikus módon kivonult Afganisztánból, a hatalomba visszatért Talibán szélsőséges iszlamista mozgalom mintegy 100 rendeletet hozott azzal kapcsolatban, mi számít bűnnek, és mi erkölcsös a saría – az iszlamista törvénykezés – alapján. A szabályok jelentős része a nőkre vonatkozik, az oktatás, a foglalkoztatás, az egészségügy és a közlekedés területén az elmúlt három évben jelentősen korlátozták a nők és a lányok jogait.
Tanulni nekik például csak az általános iskola 6. osztályáig szabad.
A Világbank szerint az érem másik oldala, hogy a 7–12 éves lányok 60 százaléka jár iskolába, szemben a 2021 előtti 36 százalékkal – amit részben magyarázhat a háború vége is.