A demokraták súlyos elnökválasztási kudarcának oka, hogy félreismerték az amerikai társadalmat
Történelmi vereséget szenvedett Kamala Harris az amerikai elnökválasztáson, ahol a demokraták teljesen megváltozott társadalommal szembesültek, aminek okait csak most kezdik felmérni.
Az amerikai elnökválasztás előtti napon, a billegő államnak számító Michigan legnagyobb városában, Detroitban Tim Walz, a demokraták alelnökjelöltje az egyik belvárosi téren kampányeseményt tartott. Az amerikai autógyártás központja elvileg a párt természetes bázisának számít, ott volt az állam népszerű demokrata kormányzója, Gretchen Whitmer, a hangulatot igyekezett feldobni Jon Bon Jovi, aki az 1992-es, politikai üzenetnek is felfogható Keep the Faith című slágerét énekelte. A beszámolók szerint az aktivistáknak a kamerák kedvéért össze kellett terelniük az érdeklődőket, akik szinte elvesztek a több ezer embert befogadni képes téren.
A jelenet cseppként a tengerben összefoglalja, ahogyan a győzelemben bízó demokraták szemben találták magukat a számokkal, amik nem azt mutatták, amire számítottak. Szerda hajnalra, az urnák zárását követő
néhány órán belül kiderült, hogy Harris minden esélye elszállt,
s a republikánus Donald Trump már az előtt diadalittas ünneplésbe kezdhetett, hogy kihirdették volna, ő lesz az USA 47. elnöke, miután a 45. is ő volt. A republikánusok háromfős többségbe fordították jelenlegi kisebbségüket a százfős szenátusban, és megőrizték a képviselőházat is.