„Rácpácegres” már csak a mesékben létezik, de az égig érő fa ma is él – Kihalt falvaink 5.
Néhány kilométerre volt egymástól a Tolnai-dombság szélén, a Mezőföldön Illyés Gyula szülőháza és Lázár Ervin gyerekkorának színhelye, mára azonban már csak hűlt helye maradt mindkettőnek. Az írók művein keresztül azonban tovább él Rácegres, ahol a „puszták népe” élt, és ahol a Négyszögletű kerek erdő csodái történtek.
„Nincs ok panaszra, ez a közösség meg azok az öreg emberek meg azok a gyerekek, akik között én éltem, bennem most is élnek, és annyira van szükség, hogy Alsó-Rácegrespusztát elnevezzem Rácpácegresnek…”
– magyarázta egyszer Lázár Ervin, honnan is ered a név, amit varázslatos meséi színhelyének adott.
A Hétfejű Tündér vagy a Négyszögletű Kerek Erdő írója egész pontosan Alsó-Rácegrespusztán nőtt fel, amelynek helyén ma már csak egy elég barátságtalan, tüskés pagonyt találunk. Bodza, galagonya, vadrózsa él ott, ahol egykor azok az emberek, akikről Lázár Ervin a műveiben olyan szeretettel ír. A bokrok között már csak néhány épület maradványa felfedezhető fel, pedig még az 1980-es években maga az író is visszalátogatott egykori házukhoz egy fotó tanúsága szerint.
Nem messze azonban ma is büszkén áll meséi „égig érő fája”, a mintegy 300 éves „Nagyszederfa”, ami annyira átszövi Lázár Ervin meséit, novelláit, hogy gyakorlatilag önálló irodalmi hőssé vált. Komáromi Gabriella a Lázár Ervin-monográfiájában például egyenesen azt írja, hogy az író életútjában „minden a Nagyszederfával kezdődött… a történetek hívják elő a Nagyszederfa képét, vagy a Nagyszederfa képe hívja elő a történeteket. (…) Hol profán jelentések kötődnek ehhez a fához, hol mágikusak, misztikusak, spirituálisak.”
Lázár Ervin A szűkebb haza című esszéjében arra is kitér, hogy azt hallotta valamelyik öregtől, hogy ezt a fát tilos kivágni, mert rajta van a katonai térképeken. „Ez kétségtelen kölcsönzött neki némi tekintélyt azon kívül is, hogy gyerekkoromban hatalmasnak tűnt, a fák királyának” – írta.
Idősebb korában azt is elismeri Lázár – és ezt a most minket kalauzoló helyiek is megerősítik –, hogy azért némileg már megviselt a híres fa, talán nem is olyan magas, mint régebben, de „királyi vastag, dudorokkal, odúkkal ékes göcsörtös” törzse, óriási lombja ma is tekintélyt parancsol.
Nem könnyű egyébként megtalálni: a Pálfa és Sárszentlőrinc közötti útról kell lefordulni egy kis útra, Szerencsére a GPS elvezeti oda az utazót.
A terület ma Sárszentlőrinchez tartozik, ahol kis emlékház mutatja be Lázár Ervin életét és a környékhez kapcsolódó emlékeit. Ez egyébként rögtön a Petőfi-ház mellett van. Ugyanis – még egy irodalmi érdekesség a környéken – a költő 1831-32-ben itt, Sárszentlőrincen volt „kosztos diák”.