„Rácpácegres” már csak a mesékben létezik, de az égig érő fa ma is él – Kihalt falvaink 5.

8 perc

2024.11.12. 18:30

2024.11.14. 15:18

Néhány kilométerre volt egymástól a Tolnai-dombság szélén, a Mezőföldön Illyés Gyula szülőháza és Lázár Ervin gyerekkorának színhelye, mára azonban már csak hűlt helye maradt mindkettőnek. Az írók művein keresztül azonban tovább él Rácegres, ahol a „puszták népe” élt, és ahol a Négyszögletű kerek erdő csodái történtek.

„Nincs ok panaszra, ez a közösség meg azok az öreg emberek meg azok a gyerekek, akik között én éltem, bennem most is élnek, és annyira van szükség, hogy Alsó-Rácegrespusztát elnevezzem Rácpácegresnek…”

– magyarázta egyszer Lázár Ervin, honnan is ered a név, amit varázslatos meséi színhelyének adott.

Traktornyomok szelik át a tájat, ahol valaha Felső-Rácegres házai álltak, napjainkra csak a mező szélén, bal oldalon látható iskolaépület maradt meg a faluból
Lakos Gábor

A Hétfejű Tündér vagy a Négyszögletű Kerek Erdő írója egész pontosan Alsó-Rácegrespusztán nőtt fel, amelynek helyén ma már csak egy elég barátságtalan, tüskés pagonyt találunk. Bodza, galagonya, vadrózsa él ott, ahol egykor azok az emberek, akikről Lázár Ervin a műveiben olyan szeretettel ír. A bokrok között már csak néhány épület maradványa felfedezhető fel, pedig még az 1980-es években maga az író is visszalátogatott egykori házukhoz egy fotó tanúsága szerint.  

A falon lévő fotón Lázár Ervin nézi az 1980-as években még álló szülőházát
Lakos Gábor
Kihalt falvaink
Tavalyi, Magyar törpefalvak című sorozatunkban bemutattunk több olyan települést, amelyekben már alig néhányan élnek. Ezúttal olyan helyeket látogattunk meg, amelyek több évtizede vagy még régebben kihaltak. Jóval több mint egy tucat ilyen település van szerte az országban, ezek közül mutatunk be néhányat. A sorozat már megjelent részei itt olvashatók.

Nem messze azonban ma is büszkén áll meséi „égig érő fája”, a mintegy 300 éves „Nagyszederfa”, ami annyira átszövi Lázár Ervin meséit, novelláit, hogy gyakorlatilag önálló irodalmi hőssé vált. Komáromi Gabriella a Lázár Ervin-monográfiájában például egyenesen azt írja, hogy az író életútjában „minden a Nagyszederfával kezdődött… a történetek hívják elő a Nagyszederfa képét, vagy a Nagyszederfa képe hívja elő a történeteket. (…) Hol profán jelentések kötődnek ehhez a fához, hol mágikusak, misztikusak, spirituálisak.”

Az „égigérő” Nagyszederfa azóta is várja a környékre látogatót
Lakos Gábor

Lázár Ervin A szűkebb haza című esszéjében arra is kitér, hogy azt hallotta valamelyik öregtől, hogy ezt a fát tilos kivágni, mert rajta van a katonai térképeken. „Ez kétségtelen kölcsönzött neki némi tekintélyt azon kívül is, hogy gyerekkoromban hatalmasnak tűnt, a fák királyának” – írta.

Idősebb korában azt is elismeri Lázár – és ezt a most minket kalauzoló helyiek is megerősítik –, hogy azért némileg már megviselt a híres fa, talán nem is olyan magas, mint régebben, de „királyi vastag, dudorokkal, odúkkal ékes göcsörtös” törzse, óriási lombja ma is tekintélyt parancsol.

Az elvadult tájban már csak egy méretes gödör jelzi a ház helyét, itt élt egykor a Lázár család
Lakos Gábor

Nem könnyű egyébként megtalálni: a Pálfa és Sárszentlőrinc közötti útról kell lefordulni egy kis útra, Szerencsére a GPS elvezeti oda az utazót.    

A terület ma Sárszentlőrinchez tartozik, ahol kis emlékház mutatja be Lázár Ervin életét és a környékhez kapcsolódó emlékeit. Ez egyébként rögtön a Petőfi-ház mellett van. Ugyanis – még egy irodalmi érdekesség a környéken – a költő 1831-32-ben itt, Sárszentlőrincen volt „kosztos diák”.