Parragh megbuktatása is Orbánnak szóló üzenet lehet a gazdaságpolitika bírálóitól
Elégedetlenséget mért a Medián, és már belülről is kritizálják a kormány gazdaságpolitikáját. Mindezt a GDP jókora zuhanása is alátámasztja. A kormányhoz közel álló milliárdosok méltatlankodása után Orbán egyik bábját is egy kormányhoz közeli milliárdos pöckölte ki.
Még a kormányfő béremelési vágyai is megszelídültek, miután kiderült, hogy megint csökkent a hazai össztermék. Orbán Viktor egy hónappal ezelőtt még a szokásos, katonás stílusában tette meg kinyilatkoztatását, miszerint „mi azt szabtuk feladatául a gazdasági miniszternek”, hogy még az év végéig hozza tető alá azt a megállapodást, amelynek a végén van „egy dátum és egy egymillió forintos havi átlagjövedelem”. Ugyanerről a kínos GDP-adat után már ezt mondta: „Én mindig óvom a kormányt attól, hogy meg akarja mondani, hogy mennyi legyen a gazdaságban az átlagbér, mennyi legyen a bérszínvonal.” Más is történt azonban e néhány hét alatt: még a miniszterelnök és Mészáros Lőrinc közös földije, Vida József is beszólt a kormánynak. Az iparkamarában pedig sikerült levenni a sakktábláról azt a figurát, aki garantálta, hogy az Orbán-kormány voluntarista gazdaságpolitikájára úgy lehessen hivatkozni, mint amit a vállalkozók akarnak és követelnek ki maguknak.
Ha ezek után valaki száznyolcvan fokos fordulatot várna a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarától (MKIK), az bizonyosan csalódni fog. Parragh László bukását ugyan szisztematikusan készítették elő, a „mozgalom” élére azonban Nagy Elek állt, aki nemcsak konzervatív beállítottságú üzletember, hanem az első Orbán-kormány idején a Vegyépszer nevű vállalatával az akkori állami sztrádaépítések kedvezményezettje volt. Kampányát tulajdonképpen már 2016-ban megkezdte, amikor a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöki posztjáról kiszorította a Fidesz országgyűlési képviselőjét, Szatmáry Kristófot, aki édesanyjával és munkatársaival sajátos módon telepedett rá a fővárosi vállalkozók érdekképviseletére.
2016-ban Nagy még másból csinált királyt, 2018-ban viszont már ő lett a BKIK elnöke, és gyakorlatilag azonnal hozzálátott annak előkészítéséhez, hogy egyszer vége szakadjon a Parragh-érának. Az utóbbi időszakban bőven voltak szövetségesei is, a BKIK alelnöki posztját például már 2020 óta Balog Ádám tölti be, aki 2013-tól a Magyar Nemzeti Bank alelnöke volt, majd az Orbán-rezsim egyik legfőbb pénzügyi pillérének, a Magyar Bankholdingnak az összerakásában vett részt.