Nő a logisztikai ingatlanok kihasználatlansága, mégis pörög a raktárépítés
Még mindig sok ipari-logisztikai ingatlan épül, miközben kevés a bérlő. A kihasználatlansági ráta hamarosan 15 százalékra nőhet, ám főleg a régebbi csarnokok lesznek bajban, a modernekre nagy az igény.
A csillagok furcsa együttállása, hogy miközben több futárcég – főleg a kínai webshopok csomagdömpingjének nyomása alatt – megroppant, a logisztikai ingatlanok piacának gyenge éve van: hatalmas raktárterület áll kihasználatlanul Magyarországon. Ez az év nem annyira gyenge, mint a 2023-as, de majdnem. A kiscsomag-logisztika és a raktárpiac között persze csekély az összefüggés, mert a webshopos küldemények csak szűk 10 százalékát adják a kiskereskedelmi forgalomnak, és persze az utóbbi is csupán egy részét köti le az ipari-logisztikai ingatlanállománynak.
A logisztikai ingatlanok piaca szempontjából a magyar gazdaság gyenge teljesítménye a meghatározó. A kiskereskedelem, a belső kereslet már kezd magára találni, de éppen csak. A külkereskedelem azonban gyenge, a forgalom – néhány kivételes hónapot leszámítva – csökkent a tavalyihoz képest. Az ipari termelés szintén gyengélkedik, az első nyolc hónap egészében 3,8 százalékos volt a visszaesés az előző évhez mérve. A kilátások pedig vegyesek.