A Covid miatt megborult az irodapiac, az állam csak rátett egy lapáttal a bajokra
Sok régi bérleti szerződés fut ki az irodapiacon, a hibrid munkarendre átállt cégeknek kevesebb hely kell. Zavart okoznak az állami célra fideszes vállalkozók árnyékában épülő nagy projektek és a bizonytalanság.
A magyarországi irodapiac még nem gyógyult fel a koronavírusból, sőt több szempontból rosszabb állapotban van, mint amikor tombolt a pandémia, az épületek pedig üresen kongtak. A kihasználatlansági ráta 2021 óta folyamatosan emelkedik, az idei harmadik negyedévben elérte a 14 százalékot – derül ki a Budapesti Ingatlan-tanácsadók Egyeztető Fórumának jelentéséből. A mutató persze nem azt méri, hogy hány ember ül (illetve hány nem ül) az irodákban, hanem azt, hogy a rendelkezésre álló területből mennyit (nem) bérelnek a vállalkozások.
A ráta növekedésének oka, hogy – bár a korábbi évekhez képest visszafogott tempóban – új ingatlanok kerültek a piacra, a kereslet viszont gyenge: az idei harmadik negyedévben 30 százalékkal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában. Ha a szerződéshosszabbításokat és a saját tulajdonba vételeket figyelmen kívül hagyjuk, akkor 12 százalékos visszaesés látszik. Az alacsony kereslet egyik oka a rossz gazdasági helyzet, a másik, hogy a hibrid – a munkanapok egy részében otthoni – munkavégzés számos vállalkozás működésébe tartósan beépült.
Míg a pandémia előtt jellemzően a 100 ezret sem érte el a távmunkában dolgozók száma, most a 400 ezret közelíti.
A helyzet nem a legrózsásabb, de nem is drámai – sommáz Angel Gábor, a Wing ingatlanfejlesztő cég irodákért felelős vezérigazgató-helyettese. Vannak új bérlők a piacon, születnek bérleti szerződések, a díjak fizetésében nincs rendszerszintű késedelem. Az irodaházak működnek, a meglévő hiteleiket képesek fizetni – mindez nem volt igaz 2010-ben, amikor a piac valóban válságba került.
Most egy probléma akad: értékesítési tranzakciók nincsenek, az új házakat építő befektetők nehezen tudnak eladni. Ez visszafogja a beruházási hajlandóságot, hiszen ahhoz, hogy bele merjenek vágni egy új projektbe, a fejlesztőknek látniuk kell, hogy ki is tudnak majd szállni belőle.