Emlékül maradt csóknyomok – Budapestre érkezett Frida Kahlo ötven évig rejtegetett különleges fotógyűjteménye

5 perc

2024.10.28. 16:30

Közel ötven évig lapult a festőművész Frida Kahlo fotógyűjteménye elzárva mexikóvárosi házának fürdőszobájában. A 2003-ban közzétett kollekcióból összeállított kiállítás most a Mai Manó Házban látható.

„Néha jusson eszetekbe az, hogy mennyire szerettelek titeket”

– írta a mexikói festő, Frida Kahlo a családját ábrázoló fotó hátuljára. A kép egyike annak a több ezer fotónak, amelyek ötven éven át rejtőztek Kahlo mexikóvárosi otthonában. A Kék Házat Kahlo 1954-es halála után férje, a szintén festőművész Diego Rivera a mexikói népnek adományozta, hogy ott rendezzék be a Frida Kahlo Múzeumot, amely mára a világ egyik leglátogatottabb kiállítóhelyévé vált.

Rivera azt kérte, ne állítsanak ki mindent, személyes tárgyaik közül néhányat rejtsenek el a nagyközönség elől. Így került a Kék Ház lezárt fürdőszobájába több mint hatezer fénykép, néhány rajz, levél, ruhák és gyógyszerek. A tárgyak közel öt évtizedig maradtak az egyre misztikusabb hírű fürdőszobában, míg 2003-ban megnyitották, és feldolgozták a terjedelmes anyagot. A rengeteg személyes, Kahlo családját, barátait ábrázoló fotó mellett a festő számos neves fotográfus képét gyűjtötte össze. 214, korábban nem publikált fotóból Pablo Ortíz Monasterio fotográfus, a mexikói fotográfia történetének szakértője rendezett kiállítást Frida Kahlo fotógyűjteménye címmel. A festőművész elképesztő népszerűségét mutatja, hogy a fotókiállítást 2009-es mexikóvárosi bemutatója óta világszerte húsz városban már közel egymillióan keresték fel. Idén a tárlat eljutott Budapestre is, 2025. január 12-éig látható a Mai Manó Házban.

Reviczky Zsolt

A Frida Kahlo iránti érdeklődés, a személye és művei körül kialakult kultusz a halála óta eltelt évtizedekben egyre erősödött. Ahogy Szabó T. Anna költő, műfordító, Kahlo naplójának – amely ugyancsak a Kék Ház fürdőszobájából került elő – magyar fordítója írta, amikor az 1990-es évek elején először találkozott a művész egyik önarcképével, még „nem tört ki a Frida-láz, nem készült el az őt ábrázoló Barbie baba és legófigura, nem lett még rajzfilmszereplő, nem jött szembe az arca úton-útfélen, poszteren, falfestményen, cégéren, tequilán, szoknyán, táskán, cipellőn, tornazsákon, körömlakkon, maszkon, zoknin, bokszeralsón, sőt intimbetét csomagolásán sem”.