Innovatív startupból kellene több, mint akkugyárból – interjú Balogh Petya angyalbefektetővel
Tízből jó, ha egy startup befut, mégis megéri innovatív cégekbe fektetni, egyébként sosem törünk ki az akkugyártó szerepéből. Ám ehhez az állami kockázati tőkének is piaci alapon kellene dolgoznia – fejtette ki az üzleti világban „Petyának” hívott Balogh Péter, a STRT Nyrt. főtulajdonosa.
HVG: Az első startupja miatt otthagyta az egyetemet. Bejött?
Balogh Petya: Ez 1996-ban történt, amikor már láttam, hogy az internet nagyot megy, és arra gondoltam, miért is ne lehetne ott adni-venni dolgokat. A társaimmal összeraktunk egy ingatlanhirdetési rendszert, egy használtautó-kereskedési platformot és egy álláshirdetési portált. Egy év múlva, amikor már épp jól működött volna, az egész bedőlt, mert elfüstölt a gépemen a winchester, és nem volt biztonsági mentésem. De akkor már nem mentem vissza tanulni, hanem jött a következő vállalkozás.
HVG: Hogyan lehet valakiből startupbefektető?
B. P.: Legyen sok pénzed és időd, hogy a saját károdon beletanulj. És ismerd ezt a világot, mert alapítóként vagy vezetőként már végigvittél egy sztorit a cégeladásig. A sikerhez szerencse is kell, de alapvetően a tapasztalaton, a talpraesettségen és a rengeteg munkán múlik.
HVG: Önnek mindez megvolt, mégis összeomlott, amikor kiszállt az iskolapéldaként emlegetett NNG szoftvercégből. Mi történt?
B. P.: A megszállottakból lehetnek sikeres cégvezetők. Így viszont kevesebb energia jut a családra, a sportra, a barátokra, az egészségre, a szórakozásra. És ez a sok lemondás egyszer csak utolér. Elindul a cég, majd közepes, aztán nagyon nagy lesz, belülről nézve viszont egy brazil drámasorozat: konfliktusok, viták, perek, eldurvuló tulajdonosi viszonyok, csőd közelében táncolás. Ez a siker ára, az elején elkövetett hibák visszaköszönnek, márpedig ha gyorsan akarsz céget építeni, a hibák nem kerülhetők el. Mire az NNG-t a saját nemzetközi piacán meghatározóvá tettük, addigra elégtem benne.
HVG: De felállt, a második feleségével közösen viszi az új „szerelmet”, a tőzsdén jegyzett STRT-ot. Tanult a múltból?
B. P.: A közös cég pluszstresszel is jár, mert mindketten egyszerre hajtunk és fáradunk el, együtt kell megoldanunk, hogy a család és a magánélet is működjön. Könnyebbség viszont, hogy látjuk, mit csinál a másik, együtt építünk valamit, amire mindketten büszkék vagyunk.
HVG: A STRT régiós sikerekről álmodik, miközben Magyarországon az évente egy főre eső 7 eurós startupbefektetés a harmada az indiainak. Miért nem megy ez nekünk?