Trump még mindig csodálja Putyint, Biden meg káromkodik, mint a kocsis – kitálal a Watergate-ügy veteránja
Októberi meglepetésként érkezett az amerikai elnökválasztási kampányba Bob Woodward új könyve, amely fölélesztette az aggodalmakat Trump Putyin iránti szimpátiájával kapcsolatban, és megerősítette, hogy Biden nem szíveli Netanjahut.
Mintha ott lett volna és mindent hallott volna – az angol szlengben ez a „fly on the wall” kifejezés jelentése, amit gyakran alkalmaznak az első számú washingtoni bennfentesnek számító Bob Woodwardra. A Watergate-botrány – társával, Carl Bernsteinnel együtt végrehajtott – kirobbantásával világhírűvé vált, 81 éves veterán újságíró évtizedek óta minden amerikai elnökről legalább egy könyvet írt, és a republikánus Donald Trump már a negyedikben tűnik fel. A 2018-as Félelem (Fear), a 2020-as Düh (Rage) és a 2021-es Veszély (Peril) után a héten megjelent Háború (War) számára az ukrajnai és az izraeli konfliktus adja a hátteret, s társszereplőként belép a hivatali ideje utolsó hónapjait morzsoló demokrata Joe Biden.
Bár bírálói Woodwardot az információforrásainak hálás, ha nevük is van, őket kedvező színben feltüntető, nem feltétlenül objektív sztárszerzőnek minősítik, a több száz órányi interjúra épített könyve ezúttal is nagyot durranhat a sajtó által megszerzett példányokból megszellőztetett információk alapján. Azok
sem a jelenlegi, sem a volt elnökre nem hízelgőek, ám politikai hatással leginkább a Fehér Házba való visszatérésért harcoló Trumpra lehetnek.
Elsősorban azért, mert feléleszthetik azokat a nemzetbiztonsági félelmeket, hogy túlságosan nagy csodálója Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, aminek leginkább Ukrajna ihatja meg a levét, ha a Kijev támogatását sokalló Trump beváltja az ígéretét, és a megválasztása esetén „24 óra alatt” véget vet a háborúnak a két fél között.