Ellenzéki ötlet: a budapesti egyéni képviselők összeállnak, és a Tisza Párt KDNP-je lesznek
Újratervezésre kényszerült a hagyományos ellenzék. Az egyik része lehúzza a rolót, de van, ahol abban bíznak, hogy a KDNP mintájára a Tisza Párt szatellitszervezeteként túlélhetnek. Egy csoport valódi baloldali pártot álmodik. És van a Gyurcsány Ferenc vezette DK.
Egymás után jelentik be politikai pályájuk befejezését ismert ellenzéki politikusok. Horváth Csaba, Zugló bukott MSZP-s polgármestere; párttársa, Tüttő Kata volt főpolgármester-helyettes; valamint DK-s kollégája, Bősz Anett is elköszönt a politikai pályától. Bizonyára mások is követik majd őket, hiszen
a jelenlegi felmérések szerint a Magyar Péter fellépése óta óellenzéknek is nevezett pártok közül legfeljebb a DK jutna be a parlamentbe.
Az önkormányzati pozícióik sem érnek sokat, hiszen sikeresebb polgármestereik, helyi képviselőik elsősorban a saját brandjüket építik, amin a pártkötődés inkább ront, mint javít. Az önkormányzatok helyzete miatt egyébként sem tudják a pártok a helyhatóságok forrásaiból finanszírozni országos politikájukat.
Kevesen hullatnak könnyet a 2010 óta négy parlamenti választást elvesztő ellenzéki szereplőkért, ám errefelé még ilyen fiaskók után sem szokás távozni a politikából. A most kezdődő exodus azt jelenti, hogy a pártok már nem tudnak hátországot biztosítani a választott pozíciókból kihullóknak. A baloldalon még soha nem volt ilyen pánik, hiszen az eddigi válságok idején legalább az ellenzékként való túlélés adott volt – magyarázza egyik forrásunk. Most már az ellenzéki politikusok egy része sem hisz abban, hogy két év múlva a közélet részei maradhatnak, legalábbis a saját egzisztenciájukat nem teszik fel rá.
Az egyéni országgyűlési választókörzetek nyertesei azonban érthetően nem szeretnék elveszíteni a pozíciójukat, hiszen eddig úgy tűnt, könnyedén tudják hozni a fővárosi mandátumokat. Túl sok erőfeszítést ezért nem is tettek.