Kikapcsolható lehet a demencia? – interjú Alexander Batthyányval, aki egy különös halál előtti jelenségről írt könyvet
Egyelőre megmagyarázhatatlan, miért tisztul ki egyes demens emberek vagy agyi sérültek gondolkodása közvetlenül a haláluk előtt. A kutatók gyökeresen új tudományos modellt keresnek. Ha egyszer megtalálnák a rejtélyes „kapcsolót“, az forradalmasíthatná a demencia kezelését. De erre még sokat kell várni.
HVG: Amit ön kutat, az hasonlít a halálközeli élményekhez, amelyekről időnként beszámolnak emberek, miután visszahozták őket a klinikai halálból. Olyan, megmagyarázhatatlan emlékeik vannak például, hogy fölülről látták önmagukat és a műtőt.
Alexander Batthyány: Vagy egészen paradox módon arról, hogy tudták, hogy meghaltak. De ha tudták, akkor nyilván nem voltak halottak. Viszont ma már azt is tudjuk, hogy ha elfeledett részletek tűnnek fel előttük az életükből, ezek utólag ellenőrizhetőek – például fényképalbumok segítségével –, és helytállónak bizonyulnak. Amikor arról van szó, hogy az illető a saját testén kívülről szemlélődik, akkor azért meg kell jegyeznünk, hogy ez képes beszéd is lehet, hiszen a nyelv nem feltétlenül alkalmas arra, hogy a mindennapostól ennyire távoli dolgokat leírjunk. Az ilyen halálközeli élmények rokona a terminális luciditás, azaz a tudatnak a végstádiumban jelentkező átmeneti kivilágosodása.
HVG: Erről szól az ön új könyve. Kiknél, hogyan fordul ez elő?
A. B.: Olyanoknál, akik akár évek óta súlyos, visszafordíthatatlan agyi zavarokban szenvednek – például Alzheimer-kór, súlyos koponyasérülés vagy agydaganat miatt –, és minden várakozás ellenére egyszer csak kitisztul a tudatuk.
Nem mondhatom másképp: újra köztünk vannak. Ez az esetek 6–10 százalékban fordulhat elő. A leletek alapján várható a közeli haláluk, az orvosok hívják a hozzátartozókat, és a beteg egyszer csak úgy viselkedik, mint évek óta soha: szemkontaktust teremt, a nevükön szólítja a családtagjait, elbúcsúzik tőlük, megbeszéli velük az elintézetlen teendőket, szóval olyan, mint régen, sőt összeszedettebb, éberebb.
Keresse cikkeinket a hvg.hu és a hvg360 kínálatában. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG&Betegbarát pályázatra.
Kövesd a #egészség 2024 címkét!
HVG: Az ön által összegyűjtött esetekből kitűnik, hogy a páciensek közül néhányan mintha tisztában lennének a közeli halálukkal. Ráadásul sok esetben körülbelül tudják, hogy hosszabb ideig valamilyen ködös, elborult állapotban voltak. Lehet, hogy addig is tudták? Átélték a betegségüket, miközben a körülöttük állók nem így látták?