Nukleáris elrettentés Kecskemétről? A NATO-orosz szembenállás kommunikációs hadszíntere lett Magyarország

8 perc

2024.10.16. 12:21

2024.10.16. 12:40

A Gripenek bázisaként használt kecskeméti repülőteret alkalmassá teszik olyan amerikai gépek állomásoztatásra, amelyeket atomtöltetekkel is fel lehet fegyverkezni. Ezt állította kedden egy brit lap. Kérést sem kaptunk – mondta a kormány nevében Gulyás Gergely 24 óra hallgatást követően. Mi lehet igaz, és mi lehet zavarórepülés az ügyben?

Nem tűnik áprilisi tréfának az, amit a The Telegraph írt hétfőn. Nem csak azért, mert ősz van, de meggyőzőnek tűnő részletek is: a fejlesztés ezek szerint az Európai Védelmi Kezdeményezés elnevezésű amerikai program alapján történne. Az alföldi támaszpontra F–15-ös Eagle vadászgépeket vezényelnének. Ilyenek már jártak itt, a 2015-ös gyakorlatról videó is készült.

A lap szerint érkeznének A–10 Warthog sugárhajtású csatarepülőgépek és C–5-ös Galaxy szállítógépek is. Úgy tudják, új parkolópályát építenek, lesz egy másik gurulóút is, továbbá modernizálják a világítást és alternatív közúti elérést kap a bázis. Állítólag már megkötöttek egy 21 millió dolláros szerződést, ennek alapján új üzemanyag-tároló létesül.

Elsőre érthetően mindenki a nukleáris képesség Magyarországra való telepítését kapta fel. A HVG is így közölte a cikket, majd azonnal megerősítést (esetleg cáfolatot) kért az illetékesektől. Mivel ritka kincs, hogy a független sajtó választ kapjon, küldtük a honvédelmi tárcának, a miniszterelnökségnek, a miniszterelnöki szóvivőnek egyaránt. Hiába azonban az ügy súlya, a Kormányinfóig kellett várni, hogy 30 óra elteltével nagyon határozottan cáfoljon Gulyás valamit.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, kérés sem érkezett a magyar kormányhoz, nem jönnek ilyen repülőgépek, sem atomtöltetek Magyarországra. Azt mondta, ilyen súlyú kérdésben a kormány kikérné az Országgyűlés véleményét, nem döntene a legnagyobb nyilvánosság nélkül, ahhoz, hogy ez a téma felmerüljön, egészen más csatatéri helyzet kell. 

Az eredeti állítás azonban az volt: alkalmassá tennék.

Nem az amerikai gépek állomásozásról van döntési helyzet, hanem a repülőtér fejlesztéséről, ami már csak az ott állomásozó Gripenek miatt is előnyös lehet. Az ilyen kulcsfontosságú nemzetbiztonsági beruházások nyilván teljes titokban történnek. A gyanús inkább az, hogy ebben amerikai-magyar együttműködés lenne.