Nemzetközi lapszemle: Menekültügyben Európa besétált a radikálisok csapdájába
Az európai menekültpolitika körüli viharokról ír a Süddeutsche Zeitung és a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Az orosz titkosszolgálat azon dolgozik, hogy általános zűrzavart idézzen elő a világban, írja az Economist. Svájc olyan diplomatának álcázott oroszokat véd, akik állami megbízásból gyilkolnak, ezt pedig a Tages-Anzeiger cikke állítja. Európa már jóformán kifutott az időből, hogy megőrizze versenyképességét, jelenti ki a Bloomberg. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Die Welt
A konzervatív újság főszerkesztő-helyettese úgy ítéli meg, hogy immár sem Emmanuel Macront, sem Olaf Scholzot nem lehet államférfinak tekinteni, mert odahaza mindkettejük kezéből kicsúszik a hatalom, a külpolitikában pedig kifogynak a szuflából. Ily módon hatalmi vákuum keletkezik, amit most Ursula von der Leyen tölt be, de ehhez meg kell egyeznie saját pártjának, a német kereszténydemokratáknak az elnökével, Friedrich Merzcel.
Robin Alexander azzal támasztja alá véleményét, hogy a francia elnök nem tudja szállítani az ukránoknak a győzelemhez szükséges fegyvereket, német kollégája viszont nem akarja. Kijev anyagi támogatása azon múlik, hogy sikerül-e ilyen célra fordítani a nyugaton befagyasztott orosz állami javakból származó profitot.
Von der Leyen átveszi az irányítást, a módszere: sok ellenség és sok tisztesség. Elutasítja a tekintélyelvűséget. Oroszországgal szemben szervezi az Ukránoknak nyújtandó segítséget. Brüsszel a kínai dömpingárakat védővámokkal igyekszik hatástalanítani.
Magyarországgal szemben pedig, amelynek vezetője mindinkább Moszkva és Peking készséges kiszolgálója, újabban egészen egyértelmű nyelvet vet be. A múlt héten igen figyelemreméltó beszédben válaszolt Strasbourgban Orbánnak, elszigetelte.