Sem az egyre népszerűbb e-cigaretta, sem a tiltás nem biztos recept a dohányzás káros hatásaival szemben

6 perc

2024.10.11. 12:30

2024.10.12. 19:02

Az új típusú dohánytermékeket kevésbé káros alternatívaként és leszokási segédeszközként állítja be a marketing, pedig sok esetben épp a rászokásnak az előszobája. Az EU ajánlással korlátozná a dohányzást, ám a nemzetközi példák alapján erősen kétséges a jogszabályi tiltás hatékonysága.

A dohányzásban világelsők közé tartozó Európa cigarettáját egy vaskos javaslattal nyomná el az EU: a Bizottság nemrég elfogadott ajánlása minden füstölést kitiltana a közterületekről. Noha Magyarországon e téren az egyik legszigorúbb a szabályozás a kontinensen, ha a javaslatból netán regulák lennének, az idehaza is tovább szűkítené a dohányosok lehetőségeit. Az EU-ajánlás értelmében az éttermek, kávézók kocsmák részben vagy teljesen szabadtéri területei mellett a vendéglátóhelyek teraszai is füstmentes övezetté válhatnak, de búcsút kellene inteni az utazás előtti utolsó slukkoknak is a reptereken, sőt a kórházak és idősotthonok szabadtéri részei is tiltott zónává válnának (nem csak a bejárattól számított 5-10 méter). A javaslatcsomag különös figyelmet fordít a gyerekeket érő passzív dohányzás visszaszorítására, így a játszóterek, az oktatási intézmények és a sportlétesítmények nyílt területei is felkerültek a listára.

A jogi kötőerővel nem bíró – a korábbi, 2009-es dokumentumot frissíteni hivatott –, szeptember közepén elfogadott javaslat nem érinti a dohánytermékek adózásának szintén régóta tervezett átdolgozását, annál többet foglalkozik az új típusú alternatív nikotinos termékekkel, hiszen nagy részük másfél évtizede, a korábbi irányelv kiadásakor még nem is létezett. Az újabb uniós dokumentumok a „hagyományos” cigarettával, szivarral, szivarkával és pipával veszik egy kalap alá az évek során megjelent különböző helyettesítő termékeket.

A hevített dohánytermékek egy kis adag, különböző kemikáliákba áztatott vágott dohányt fűtenek fel, és az így keletkezett pára belélegzésével juttatják nikotinhoz a szervezetet. (A kategória fő magyarországi képviselői a Glo és az IQOS.) Ezzel szemben a nikotintasaknak nevezett termékek nem eregetnek aeroszolt, hanem a fogyasztók ínyéhez tapasztva, a nyálkahártyán keresztül szívódnak fel. Kémiailag nikotinos és dohánytartalmú is elérhető belőlük, utóbbit nevezik snüssznek. A legnagyobb újdonságot azok az elektromos cigaretták jelentik, amelyek dohánylevelet nem látott nikotinos löttyök párologtatásával eregetnek gőzt. Az ajánlás egyaránt száműzné ennek nikotinos és mentes verzióit.

Tényleg egyre kevésbé menő rágyújtani, vagy valami egészen másról van szó?

Csökken a hagyományos cigarettára gyújtók száma, de a legtöbb esetben a szokás nem vész el, csak átalakul. A jövedéki adó jelentős uniós emelése a hagyományos formában és az új módszerrel dohányzókat is érintheti.

Az „elemes zsebfüstölők” Magyarországon sem ismeretlenek: az időközben betiltott Elf Bar vagy Poco márkák kapcsán kaptak figyelmet, különösen akkor, amikor tömegesen jelentek meg az iskolások körében. Az „e-cigik” kategóriájába tartozó termékek egyébként önmagukban nincsenek tiltólistán, néhány trafikban – az Elf Barhoz képest drágán – kaphatók is. Még nagyobb probléma, hogy a piacon a másodkézből vett, újratöltött típusok is jelen vannak, amelyek különösen veszélyesek, hiszen nem mindig tudni, hogy pontosan milyen káros anyagokat tartalmaz a „töltelék”.