"Lehet a nagykövetet előszobáztatni, de az általa elmondott üzenet Berlinből jött"
A beszéd világos és nagyon kemény volt, s egyetlen pontjára sem mondható, hogy nem igaz – mondta a HVG-nek Balázs Péter egykori külügyminiszter. A politikus azt követően nyilatkozott, hogy Julia Gross, Németország budapesti nagykövete azt mondta a német egység napja alkalmából mondott beszédében, hogy a magyar kormány lépései aláássák a Magyarországgal szembeni bizalmat. Szent-Iványi István szerint a beszéd komoly politikaváltás jele.
HVG: Mennyire volt diplomatikus Julia Gross beszéde?
Balázs Péter: Világos és nagyon kemény volt, szóvá tette azokat a különböző lépéseket, amelyekkel Magyarország a saját szövetségi rendszerével ellentétesen cselekedett. Szókimondó volt és szokatlan, hogy pont egy nemzeti ünnepen hangzott el, de ez az ő ünnepük volt.
Semmi kétségünk ne legyen afelől, hogy amikor egy német nagykövet kemény üzenetet mond, azt nem ő találja ki itt Budapesten, hanem Berlinben fogalmazzák meg.
Lehet a nagykövetet előszobáztatni és rendre utasítani, de az általa elmondott üzenet Berlinből jött. A nagyköveti nyilatkozat egyetlen pontja sem cáfolható, az említett események megtörténtek: a miniszterelnök világkörüli útja, a barátkozás a nyugati értékrendet elutasító politikusokkal és diktátorokkal, semmire nem mondható, hogy az nem igaz.
HVG: Mennyire kell komolyan venni a figyelmeztetést?
B. P.: Az teszi a helyére számomra a dolgot, hogy ez a második, saját szövetségi körünkből érkezett ilyen üzenet. Az első David Pressman amerikai nagyköveté volt, aki a szeptemberi Budapest Fórumon elhozta az első üzenetet attól az országtól, amely szövetségi rendszerünk tartópillére és amely megvédene bennünket egy esetleges támadás esetén. Most pedig az a Németország üzent, amely az EU legnagyobb tagállama, Magyarország legjelentősebb kereskedelmi partnere és külföldi befektetője. Azaz nagyon oda kellene figyelnünk arra, mit gondol rólunk Berlin.