A családbarát kormányoktól a vérségi horrorig – interjú Jo Nesbø norvég íróval
Korrupció, erőszak, vérfertőzés, náci múlt: Jo Nesbø új regénye, a Vérségi kötelék a norvég vidék bugyraiba vezet, de a magyar olvasó számára is ismerős horror bontakozik ki a négy éve megjelent Birodalom című krimi folytatásából. A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon fellépő szerzőt a Harry Hole-könyvek írójaként követik rajongói, a Doktor Proktor Pukipora-sorozat alkotójaként ünneplik a szülők. Kevésbé ismert, hogy a norvég krimikirályként ismert Nesbø – Greta Thunberg mellett – a klímaválság ügyében is határozottan állást foglalt. A budapesti könyvbemutató után arról kérdeztük, válhat-e a bestsellerszerző aktivistává.
hvg360: Két legsötétebb karakterét támasztotta fel négy év után, a Birodalom rémisztően szoros kapcsolatban lévő, egymást gátlástalan bűncselekményekbe kényszerítő testvérpárját, Carl és Roy Opgardot. Carl egy republikánus elnökről, a „hallgatag” becenéven emlegetett Calvin Coolidge-ről, Roy a Texas annektálásáért küzdő Abel Parker Upshurról kapta a nevét. Miért most, éppen négy év után jöttek elő újra ezek a figurái, és miért az amerikai elnökválasztás évében jelent meg ez a regény?
Jo Nesbø: Mit mondott, négy év után jelent meg a Vérségi kötelék? Már ennyi idő eltelt a két könyv között?
hvg360: Ne mondja, hogy nincs jelentősége, hogy ez a két, amerikai előképpel rendelkező hőse pont most bukkan fel!
J. N.: Őrület, úgy tűnik, mintha csak két év telt volna el. Igazából megkedveltem ezeket a karaktereket, és már akkor tudtam, hogy nem utoljára írok róluk. Gyakran folytatom a fejemben a történeteimet anélkül, hogy leírnám azokat, tulajdonképpen így szórakoztatom magam. Ötből egy ilyen ötletből lesz könyv. Most tudtam, hogy ebből is az lesz, pedig már megvan a Harry Hole-sorozat, még egy sorozatra nincs szükség. Ez nem is lesz sorozat, viszont lesz egy harmadik kötet.
hvg360: Nem válaszolt arra, hogy mi a jelentősége az amerikai választási évben az amerikai republikánus politikusokra való hivatkozásnak…
J. N.: Úgy gondolja, hogy van valami kapcsolat az amerikai elnökválasztás és a könyv megjelenése között?
hvg360: Elég nehéz nem látni valami kapcsolatot…
J. N.: Nincs ilyen összefüggés, de az egyik Harry Hole-regényben a norvégiai választásoknak közük van ahhoz, mikor hull le az első hó. A helyzet az, hogy az Amerikában élő norvégiai bevándorlók rendszerint konzervatív szavazókká válnak. Minnesota, Wisconsin – sok keresztény, konzervatív norvég él ezekben az államokban, és jó okunk van azt gondolni, hogy ők Trump biztos szavazótáborához tartoznak.
hvg360: Az emberek krimiként olvassák a könyveit, de sokkal többről szólnak az Egyesült Államokba kivándorló vagy onnan visszatérő norvégok bűnügyi történetei. Mi a valódi műfaja ennek?