Rossz fényt vet a magyar titkosszolgálatra a libanoni csipogós támadásban előkerült magyar szál

6 perc

2024.09.25. 13:00

2024.09.25. 15:47

A magyar kormány éppen azokban az övezetekben indított humanitárius és fejlesztési programokat az elmúlt években, ahol a Libanonban felrobbant csipogók gyártásában közreműködő magyar nő is igyekezett érvényesülni. Kérdés, hogy csetlő-botló James Bondokról vagy profi fedősztoriról van-e szó.

Akár az utolsó szikra is lehet a közel-keleti konfliktus háborúvá terebélyesedésében azoknak a személyhívóknak a felrobbanása, amelyeknek a térségbe juttatásában bizonyosan közreműködött egy budapesti vállalkozást, a BAC Consulting Kft.-t vezető magánszemély, a magyar anyától és olasz újságíró apától született Bársony-Arcidiacono Cristiana Rosaria. Ám még ez is csak azért bizonyos, mert az Izraelnek tulajdonított támadássorozat után néhány órával Bársony-Arcidiacono nevében nyilatkozott erről egy nő az NBC Newsnak, és miután az interjú hitelességét senki sem cáfolta, ezzel egyből veszélybe sodorta saját magát és ki tudja, még hány magyar, illetve magyarországi célpontot.

Mikor legyen teljes körű a mostani “felörlő háború” a Hezbollah ellen? Erről szólhat az izraeli vezetésben zajló vita

Egyre nő az esélye a szélesebb körű háborúnak Izrael és a Hezbollah között, aminek a nyitányát is jelenthette a személyhívókkal elkövetett merénylet, illetve a légi tűzpárbaj fokozódása.

A következő órák nem is szóltak másról, mint hogy a hírbe hozott szereplők Tajvantól Norvégiáig sorra próbálták lemosni magukról, hogy aktív résztvevői lettek volna a robbanószerrel kipreparált csipogók bevetésének, és igyekeztek eltüntetni azokat a nyomokat, amelyeket meggondolatlanul – vagy éppen nagyon is gondosan – elejtettek magukról a világhálón. Ami hátramaradt, az csupa nyugtalanító kérdés. Mit csináltak mindeközben a magyar operatív erők, és hogyan lehet, hogy Magyarország rövid időn belül már a sokadik kétes ügyletbe keveredik a geopolitikai konfliktusokban?

Lapzártánkkor még nincs válasz arra a kérdésre, hogy vajon a titokzatos nő tudományos és humanitárius tevékenysége közvetlenül összeérhet-e a magyar kormányzati programokkal, vagy ez csupán a véletlen műve. Mint ahogy a fél világ azt is csak találgatja, hogy a hét nyelven beszélő, 49 éves, a művészetek iránt fogékony fizikusdoktor csak rosszkor volt rossz helyen, és öntudatlanul keveredett bele a világpolitika kellős közepébe, vagy nagyon is pontosan tudta, mire jók a nem hétköznapi adottságai, kezdve az olasz felmenőktől a több neves egyetemi kurzuson keresztül az afrikai kapcsolatokig.

A magyar kormány támogatta segélyprogramban is dolgozhatott a csipogóbotrányba keveredett magyar cég vezetője

Az afrikai Beninben is dolgozó alapítványt és nonprofit céget Bársony-Arcidiacono Cristiana nevezte meg kapcsolatai között. Az alapítvány egyelőre nem beszél.

Bár néhány esetben a feltüntetett végzettsége és a kapcsolatai is megkérdőjeleződtek, egy magyar professzor, a HUN-REN Atommagkutató Intézet munkatársa, Kövér Ákos megerősítette a HVG-nek, hogy Bársony-Arcidiacono a PhD-jét valóban a londoni UCL-en szerezte. A nő egy családi barátja ugyanakkor azt mondta a HVG-nek, életvitele és kapcsolatai alapján nem valószínű, hogy Cristiana kémsztorikba csöppent volna: a cégben nem volt munkatársa, Magyarországon nem igazán vannak barátai, és pénzhez sem nagyon jutott az utóbbi időben.