„Még egy terrorszervezettel szemben sem lehet háborús bűnt elkövetni” – interjú Nagy Boldizsár nemzetközi jogásszal

6 perc

2024.09.21. 09:00

A Hezbollah tagjainál lévő kommunikációs eszközök elleni összehangolt támadás vajon megfelel a nemzetközi jog előírásainak? Erről beszélgettünk Nagy Boldizsár nemzetközi jogásszal, a CEU professzor emeritusával, az ELTE jogi karának tiszteletbeli tanárával.

A legutóbbi információk szerint 37 halottja és háromezer sebesültje volt a Hezbollah ellen végrehajtott csipogós robbantássorozatnak. Mivel a robbanószerrel töltött személyhívók pontos helyét aligha ismerhették a támadók, ahogy azt sem tudhatták, valóban maguknál tartják-e azokat a célpontok, az akció nagyon sok, egyes hírek szerint több száz civil áldozatot megsebesített vagy megölt: kórházakban, piactereken, lakóházakban egyaránt.

A libanoni támadás elkövetőjét nem ismerjük, de sejtjük: a közvélekedés szerint Izrael állam áll mögötte. Mindenki azt kérdezi, hogy jogszerűen jártak-e el vagy jogszerűtlenül?

Nagy Boldizsár nemzetközi jogász professzor szerint a válasz elsősorban attól függ, hogy feltételezzük-e: Izrael fegyveres konfliktusban áll a Hezbollahhal. Az egyszerűség kedvéért tegyük fel, hogy ez így van, és akkor a hadijog szabályai lesznek alkalmazhatóak. Ebben az esetben a Hezbollahnak nem az lesz a jellemzője, hogy terrorszervezet, hanem az, hogy kombattáns, így megilletik a harcoló fél jogai. Másfelől pedig Libanon lakossága civil lakosságnak minősül, és nem válhat célponttá (kivéve a hadijog által megengedett mértékben). A nemzetközi jogász szerint ezen a ponton két kérdést kell feltenni: megengedett fegyvert használt-e Izrael és megengedett módon használta-e azt. Szerinte a válasz mindkét kérdésre egyértelműen nem.

Még ha megengedett fegyvert használtak is volna, a felhasználás módja biztosan nem megengedett a nemzetközi hadijog szerint

– nyilatkozta lapunknak Nagy Boldizsár.

Számos felvétel terjed a közösségi médiában a csipogórobbantásban megsebesült emberekről
AFP/Joseph Eid

Van ugyanis néhány alapvető alapelv – magyarázta -, amelyet a legelvetemültebbek persze figyelmen kívül hagynak, de a nemzetközi közösség többsége továbbra is alapvetőnek tekint.