Parászka Boróka: Adjátok vissza az életünket!

4 perc

2024.09.20. 08:00

“A politikai propagandával nem az a legnagyobb baj, hogy leegyszerűsítő, megtévesztő és hamis. Hanem az, hogy mindehhez az amúgy is veszteségekkel, nehézségekkel és fájdalmakkal teli életünket emészti fel.” Vélemény.

„Bárcsak a fiamat egy hatvanéves, fehér férfi ölte volna meg.”

Nathan Clark, a rozsdaövezetből származó, baseballsapkás, farmeringes, vidéki ember lassan, kimérten olvasta fel ezeket a szavakat. Időnként felpillantott a hallgatóságára, időnként magába nézett.

Valami lényeges dolog történt a gyakorlatlan szónokban és a szónok körül is. Nem tudom, tudatában volt-e annak, milyen történelmi pillanat és teljesítmény ez. Néhány nappal az amerikai elnökjelöltek világszerte feszült figyelemmel követett vitája után váratlan és kivételes momentum tanúi lehettünk. Előlépett az állampolgár, akiről annyit szónokoltak a jelöltek. A demagóg (rasszista, idegenellenes) szólamokat fordította ki és át, szóról szóra, valami nagyon emberi és nagyon saját üzenetté.

A springfieldi önkormányzati testület előtt azért volt kénytelen beszédet mondani a város lakója, mert családi tragédiájuk az amerikai elnökválasztási kampány országos témájává vált. Nathan Clark fia, Aiden tavaly, 11 évesen halt meg, amikor az őt szállító iskolabusszal egy Haitiből származó bevándorló autója ütközött. Több gyerek megsérült, Aiden életét már nem lehetett megmenteni. Springfieldet megrázta a tragédia, a helybéliek meggyászolták az áldozatot, és igyekeztek rehabilitálni a túlélőket – az élet a baleset lesújtó tapasztalatával ment tovább. Egészen az elnökválasztási kampányig, amikor Trump a saját támogatóit a bevándorlók elleni gyűlöletkeltéssel kezdte el mozgósítani.

Ekkor kúsztak elő az idegenek által felzabált kutyák és macskák rémtörténetei is, amelyekkel az újrázni igyekvő korábbi elnök jól melléfogott. A házi kedvenceket ebédelő migránsok hamis meséjén jobbára nevettek a tömegek – mert mi mást is kezdhetnének a groteszk és átlátszó hazugsággal. Aiden Clark halálát már nem lehetett ilyen könnyen félresöpörni. A springfieldi kisfiú ma is élne, ha egy bevándorló nem gyilkolta volna meg – így adta tovább választóinak az eseményeket Donald Trump. Ki tud egy ilyen hírre nem szívéből, mélyen felháborodni?