Álcázás vagy buherálás? Több módszerrel fel lehetett robbantani a Hezbollah csipogóit, de egyet ki lehet zárni
A sejtések közül most valószínűbbnek tűnik, hogy külön robbanószert csempésztek a személyhívókba.
Robbanó lítiumion-akkumulátorokról az előtt is érkeztek hírek, hogy tegnap Libanonban majdnem háromezer embert sebesítettek meg és az eddigi adatok szerint több mint 10 ember halálát okozták a szinte egyszerre felrobbanó csipogók, más néven személyhívók.
Csakhogy a maguktól, alapjában túlhevülés miatt felrobbanó áramforrások hírei ma már kissé elavultak. Amikor a Boeing Dreamliner utasszállítók földre kényszerültek az akkor újnak számító aksik hibája miatt, az 2013-ban történt. A Samsung Note 7-es okostelefonok némelyikének felrobbanása 2016-ban számított hírnek.
A Libanonban történtektől függetlenül érdemes tudni, hogy napjainkban a lítiumion-akkukban már rengeteg védelmi funkció van – mondja Höfler Lajos, a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karának docense. A cella kémiáját úgy alakítják ki, hogy ha elszalad a hőmérséklet, akkor megáll az ionok vándorlása. Vannak olyan védelmi áramkörök, amelyek megakadályozzák, hogy túl lehessen tölteni, túlságosan le lehessen meríteni vagy túl nagy árammal lehessen tölteni az akkut.
A lítiumion-akkumulátorokat sokféleképpen tesztelik, akár úgy, hogy szöget nyomnak beléjük, akár úgy, hogy szándékosan túltöltik őket, sorolja szakértőnk, aki éppen ezért az egyik esetleges módszert kevésbé tartja valószínűnek.