Matolcsy távozásáig maradhat az anarchia a gazdasági vezetésben, Orbán nem tud vagy nem akar rendet vágni

8 perc

2024.09.11. 10:00

2024.09.11. 11:37

Amíg újra nem osztja a lapokat a kormányfő, nincs esély arra, hogy
a magyar gazdaság vetekedő és vitatkozó csúcsvezetői kiegyezzenek, ami bizonytalanságban tartja az üzleti élet szereplőit és a lakosságot is.

„A politikusok általában úgy beszélnek a jövőről, hogy Átlagisztánban fogunk élni, minden olyan átlagosan megy majd tovább, mint addig. Annak idején én is ezt tettem. Aztán egyszer csak Extrémisztánban találják magukat, beüt egy pénzügyi válság, egy Covid, egy háború, és minden prognózis felborul. Akkor megmagyarázzák, hogy mindenki más felelős azért, ami bekövetkezett, csak ők nem” – aktualizálta Nassim Nicholas Taleb libanoni-amerikai esszéista és kockázatelemző A fekete hattyú című könyvét László Csaba címzetes egyetemi tanár Nyíregyházán, a Magyar Közgazdasági Társaság idei vándorgyűlésén.

A korábbi pénzügyminiszter részletes adatokkal igazolta, hogy a pandémiát követő két évben a magyar gazdaság a térségben a leggyengébben szerepelt: inflációs rekorder volt, az államháztartás és a fizetési mérleg hiánya kiugróan nagyra duzzadt, az eladósodottság úgyszintén, és a hosszú lejáratú állampapírok hozama is kiemelkedett a mezőnyből.

Az idézet részben az előtte felszólaló Varga Mihály pénzügyminiszternek szólt, aki szűk fél órával korábban változatosan érvelt amellett, mennyire indokolt volt a világjárvány alatt és után, valamint 2023-ban is minden előzetes tervet és költségvetési törvényt meghazudtolóan nagy hiányt összehozni az államháztartásban. Ha nem ezt tesszük, még súlyosabb gazdasági visszaesés következett volna be – nagyjából ez volt előadásának a fő üzenete.

Hiába tagad a kormány, csak megszorítás lett a nagy költekezés vége. Már megint

Maradnak a pandémiás „extraprofit” különadók, a bankok pedig új sarcokat kapnak a nyakukba. Azzal húzhatták ki a gyufát, hogy nem Nagy Márton miniszter szándéka, hanem betű szerint értelmeztek egy jogszabályt. A kormány 400 milliárd forint úgynevezett védelmi pénzt szed be, de a költségvetési hiánycél teljesítéséhez ez is kevés lehet.

Extrémisztán Vargával ellentétes pólusát Matolcsy György, az MNB elnöke képviselte, aki egy nappal korábban az egész beszédét annak szentelte, hogy bizonyítsa: 2021 után hibás gazdaságpolitikai fordulat következett be.