Az új szabályozás adhatja meg a Balatonnak a kegyelemdöfést
Az ígéretekkel ellentétben a befektetőknek kedvezett az Építési és Közlekedési Minisztérium a Balaton új vízparti tervével, amelynek most zárult le a véleményezési időszaka. Ahol a civilek utánajártak, Alsóörstől Csopakon át Zánkáig a közösségi zöldterületek beépíthetőségét szentesíti az akár heteken belül életbe lépő szabályozás.
A nyári szezon végén, de továbbra is tomboló kánikulában színes-szagos brosúrákat osztanak fiatal lányok a budapesti Kolosy téren: a csinos kis lapokon közvetlenül a vízparton elhelyezkedő, balatonszemesi új lakásokat hirdetnek. Privát strand, terasz, medence, sok zöld, kellemesen hullámzó Balaton: erre a látványra ébrednek azok, akik megvásárolják a csaknem 70 milliós lakások egyikét. Vannak nagyobb lakások is 153,5 millióért, és érdemes hamar lecsapni rájuk: a Szemesbay Resort oldala szerint az ingatlanoknak már a 60 százaléka elkelt.
A lakóparkot éppen egy évvel ezelőtt kezdte el építeni a 33. leggazdagabb magyar, Nagygyörgy Tibor tulajdonában álló Biggeorge Alapkezelő Zrt., miután a többségi állami tulajdonban lévő Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart) eladta az addig kemping céljára szolgáló területet. Az építkezés megkezdésekor ötven fát letaroltak, 8600 négyzetméteren kotrással mélyítették a Balaton medrét, és 150 négyzetméteres stéget is építettek.
Csak kiderül a turpisság
A képlet ismerős a Balaton-parti beruházásokkal kapcsolatban:
csökken a zöldterület, és hosszú partszakaszok válnak elérhetetlenné a civilek számára.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium most éppen azt ígéri, hogy az új kormányrendelettel, az úgynevezett vízparti tervvel, amelyet egy hónapon át tárgyalhattak meg a térség lakói és civil szervezetei, megvédik a természetes partszakaszokat, óvják a zöldterületeket, és még inkább tilos lesz a beépítés. Ehhez egy korábbi rendeletet dolgoztak át, amihez külön hozzátették a 44 Balaton-parti településre vonatkozó egyedi szabályozásokat.
Csakhogy hiába fogadhatók el a rendelettervezetben foglalt alapelvek, amint megpróbálják alkalmazni a térképekkel is ellátott szabályozást az egyes településeken, kiderülnek a turpisságok. A területhasználati besorolások rendre azt valószínűsítik, hogy azokat a területeket, amelyek vállalkozók, főként kormányközeli vállalkozók vagy személyek birtokában vannak, a befektetők számára kedvező kategóriába sorolták.