A chipcsászár Intel fontos pillanatokban hozott rossz döntéseket, most pánikszerűen keresi a kiutat

5 perc

2024.08.27. 13:00

2024.08.27. 13:25

Fájdalmas átalakulással keresi a kiutat a gödörből a személyi számítógépek aranykorában a chippiacot uraló amerikai Intel, amely az utóbbi időben minden fontos iparági trendről lemaradt.

 

Ahogy a sportban az eredményjelző méri a teljesítményt, az üzleti életben a tőzsdei árfolyam állítja ki a bizonyítványt egy cégről, ha pedig ez így van, akkor az amerikai Intel érdemjegyei között sorjáznak a szekundák. Nem is olyan rég, 2020 januárjában a cég még bőven többet ért (273 milliárd dollár), mint a személyi számítógépes chipek piacán legnagyobb riválisa, az AMD (55 milliárd), illetve az akkor még leginkább a kriptovaluta-bányászatban új feladatot kapott grafikus processzorok (GPU) gyártójaként ismert Nvidia (145 milliárd) együtt. Mára látványosan megváltozott a helyzet. A mesterséges intelligencia hullámán az Nvidia értéke háromezermilliárd dollár fölé emelkedett, az AMD kapitalizációja a négyszeresére ugrott, az Intelé viszont 90 milliárd alá süllyedt. Tőzsdei cégek esetében példátlan módon ez az összeg alacsonyabb, mint a vállalat könyv szerinti értéke, vagyis az összes vagyonelem, amit birtokol.

Nem is próbálta szépíteni a képet Pat Gelsinger vezérigazgató a legutóbbi negyedév eredményeinek ismertetésekor. Bejelentette, hogy 15 ezer embertől, az alkalmazottak hetedétől megválnak, s igyekeznek ezt kedvezményes nyugdíjazással és esetenként az önkéntes távozás anyagi ösztönzésével megoldani, de jócskán lesznek elbocsátások is. A szükségtelennek ítélt befektetéseket és fejlesztéseket visszafogják, ettől már jövőre tízmilliárd dollár költségmegtakarítást remélnek. A negyedik negyedévben nem lesz osztalék, amit 1992 óta mindig fizetett a cég. Mindezt az indokolja, hogy a legutóbbi negyedévben a bevétel ugyan éves szinten alig egy százalékkal mérséklődött, ám 2023 azonos időszakának 1,5 milliárd dolláros nyeresége 1,6 milliárdos mínuszba fordult át.