Edit Zgut-Przybylska: Mit tanulhat Magyarország és Magyar Péter a lengyel demokratikus megújulásból?
Donald Tusk lengyel miniszterelnök harca Jaroslaw Kaczynski és pártja, a Jog és Igazságosság mélyen gyökerező rendszerének felszámolására értékes tanulságokkal szolgálhat Magyarország számára. Vélemény.
Mióta 2023 decemberében hivatalba lépett, Donald Tusk lengyel miniszterelnök többször is keményen bírálta a Jog és Igazságosság (PiS) kormánya alatt kialakult patronális rendszert.
Tusk nemcsak megfogadta, hogy felelősségre vonja „mindazokat, akik visszaéltek a hatalommal és kirabolták a lengyel államot”, hanem bemutatott egy listát is, mely a Jarosław Kaczyński vezette PiS állítólagos visszaéléseit tartalmazza. Ezen szerepeltek az új közép-lengyelországi repülőtérre elpazarolt hatalmas összegek, az állami PKN-Orlen finomítóval kapcsolatos durva mulasztások, a közszolgálati csatornák propagandaeszközzé silányítása, a politikai ellenfelek megfigyelésére szolgáló kémprogramok beszerzése, az állami vállalatok feltöltése hozzájuk hű szövetségesekkel és a közpénzek felhasználása pártkasszaként.
Lengyelország politikai rendszerének megtisztítása mindenképpen nagy kihívás lesz Tusk számára. Intézkedései azonban ígéretes elmozdulást jelentlenek az átláthatóbb politikai rendszer felé, és segítségükkel az ország is távolabb kerülhet a jogállamiság megsértése miatt indított uniós vizsgálatoktól. Mindez reményt adhat más országok, például Magyarország számára is, ahol a korrupció mélyen gyökeret vert.
Orbán és Kaczynski a demokrácia ellen
Orbán Viktor és Jarosław Kaczynski rendszere és patronális hálózata feltűnő hasonlóságokat mutat. Mindkét vezető informális hatalmi struktúrákat épített ki, ami a jogállamiság megsértéséhez és a hetes cikk szerinti eljáráshoz vezetett az EU-ban. De hogyan értek el idáig, és mit lehet tenni a demokrácia védelmében?