Trump nem találja Harris lendületének ellenszerét, és ezért nem bír magával
Alapjaiban megváltozott az amerikai elnökválasztási kampány, amibe az új demokrata páros megújult erővel vetette bele magát, miközben Donald Trump nem tudja átlépni a saját árnyékát.
A hétfőn a chicagói konvenciójukat kezdő demokraták legvérmesebb álmai váltak valóra azzal, hogy Joe Bidentől átvette az elnökjelöltséget Kamala Harris. A jelenlegi alelnök megtarthatta a korábban összegyűlt csaknem százmillió dolláros kampánytámogatást – mivel másodmagával volt az adományok címzettje –, amihez júliusban további 310 millió folyt be, messze felülmúlva a republikánus ellenfélhez, Donald Trumphoz érkezett 139 milliót. Nemcsak a pénz áramlik a demokratákhoz, tódulnak az önkéntesek is kampánymunkásnak, mert megcsillanni látják a reményt a győzelemre.
Három hét alatt nagyot fordult a választók aktivitása és viselkedése. Míg Biden katasztrofális tévévitáját követően az olló szétnyílt a Fehér Ház ura és Trump között az utóbbi javára, addig a The New York Times és a Siena katolikus főiskola által augusztus 5. és 9. között végzett felmérésben három úgynevezett csatatérállamban – ahol az elektori kollégium sajátosságai miatt eldőlhet a novemberi elnökválasztás –,
Michiganben, Pennsylvaniában és Wisconsinban már egyaránt 4 százalékponttal vezet Harris.
Ez még a statisztikai hibahatáron mozog, ám három hete a közvélemény-kutatások Trump ennél szűkebb előnyét mutatták. A három államnak összesen 44 elektora van, az ő „begyűjtésük” a máshol papírformának tartott eredményekkel együtt átlendítheti Harrist és alelnökjelöltjét, Tim Walz minnesotai szenátort a győzelemhez szükséges 270-es határon az 538 fős elektori kollégiumban. (A másik négy csatatérállamban még nem készült alapos felmérés, de ott is változásokra számítanak.)