Polgármester a rácsok mögül? Mi jöhet Óbudán, ha letartóztatják Kiss Lászlót?
A törvény szerint az nem választható, akit jogerősen ítéltek szabadságvesztésre és éppen azt tölti. Kiss László ellen viszont még nincs jogerős ítélet, le pedig nem mondott, vagyis minden jel szerint októbertől ő marad Óbuda-Békásmegyer polgármestere, akár börtönből is.
Hivatali vesztegetés elfogadásával gyanúsította meg az ügyészség szerdán Kiss Lászlót, Óbuda DK-s polgármesterét, majd kezdeményezték a letartóztatását. Óbudán március óta lehet tudni, hogy valami nem kerek, az ügy első gyanúsítottjait, köztük az abban jelenleg fontos szereplőnek tűnő P. Gábort – Gajda Péter kispesti polgármester bizalmasát és egykori kampányfőnökét – akkor kapták el.
A gyanúsításról és a feltehetően későbbi vádról annyit lehetett tudni, hogy egy férfi a cégén keresztül szolgáltatások nyújtására, valamint eszközbeszerzésekre kötött szerződéseket a III. kerületi önkormányzattal. Márciusban Kiss László III. kerületi polgármester úgy nyilatkozott, hogy Óbudán hivatali dolgozó nem érintett az ügyben, és a választások elé időzített politikai lejáratásnak tartja az eseményeket.
A szerződésekről az ügyészség azt derítette ki, hogy fiktívek lehetnek. Vagyis a gyanúsítottak ugyan a III. kerületi önkormányzat által kifizetett összegeket felvették, de azokat nem a szerződött tevékenységekre, hanem korrupciós célokra fordították. A vádhatóság nyomozóinak legújabb gyanúja szerint például arra, hogy lefizessék Kiss László polgármestert is.
A Központi Nyomozó Főügyészség augusztus közepéig várt azzal, hogy a politikai értelemben legnagyobb halat, vagyis a polgármestert lekapcsolja, az ügy legsúlyosabb figurájának azonban nem ő tűnik.