Elmerültünk a Fidesz újmagyar szótárában: a „békeköltségvetés” az új „rezsicsökkentés”
Csak a „békeköltségvetésbe” fér bele a családi adókedvezmény duplázása. Amit a kormány immár biztosra ígér, ezek szerint biztos, hogy „békeköltségvetés” lesz. Mivel a háborúnak aligha lesz vége, a jelek szerint háborús „békeköltségvetés”. Vagy pedig a kormánypropaganda máris sarokba szorította magát a „békeköltségvetésezéssel”. Nem ez volna az első ilyen alkalom, a propaganda majdnem tökélyre fejlődött, bármilyen blődséget sikeresen képes állítani, akár az ellenkezőjével egyszerre.
„2025-ben duplájára fog emelkedni a családi adókedvezmény összege” – jelentették ki a Portfolio.hu-n megjelent véleménycikkükben a Nemzetgazdasági Minisztérium munkatársai. Ugyanerről posztolt július végén Orbán Viktor a Facebookon. Az ígéret a poszt szöveges részében kijelentésként szerepel, a kapcsolódó videó a miniszterelnök pár nappal korábbi tusványosi beszédén alapul. Ekkor még korántsem volt ennyire határozott: „Hogyha békeköltségvetést tudunk csinálni, mert a háborúnak vége lesz, akkor a 2025-ös évben a gyerekek után járó adókedvezményt valószínűleg nem egy, hanem két lépésben, de egy év alatt meg kell duplázni.”
Vagyis pár nap alatt onnan, hogy a családi adókedvezmény duplázása a „békeköltségvetés” (vagyis a béke) függvénye, eljutottunk oda, hogy a kormány megduplázza a családi adókedvezményt, és pont.
Egyébként az említett NGM-cikk azt igyekszik levezetni, mekkora siker a kormány elmúlt években prezentált gazdaságpolitikája – miközben az elmúlt években a gazdaság rendre elmaradt a kitűzött növekedési céloktól, a költségvetés rendre a tervezettnél sokkal magasabb hiánnyal zárt, de legalább sikerült összehozni Európa messze legmagasabb inflációját, az akkugyártásra kihegyezett gazdaságfejlesztéssel pedig az országot még jobban sikerült kiszolgáltatni az autóipari dekonjunktúrának. Csak hogy néhány „sikert” említsünk.
Sok minden lesz, de béke, az pont nem
A „békeköltségvetés” fogalmát a miniszterelnök július közepén, a Kossuth rádióban tett egyik heti kinyilatkoztatásában használta először, de amúgy Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Varga Mihály pénzügyminiszter ágyaztak meg neki áprilisban, amikor bejelentették, hogy az idei költségvetést az évtizedes gyakorlattól eltérően majd csak ősszel, az amerikai elnökválasztás után terjesztik az országgyűlés elé. Minthogy – érveltek – annak eredménye meghatározó lesz a gazdasági-költségvetési kilátások tekintetében.
Az érvelés nyilvánvalóan teljesen fals, fölösleges túlragozni, elég annyi, hogy: