Újabb 1300 embercsempészt engedett szabadon a kormány, de a börtönök így is tömve maradnak
Az embercsempészek újabb körének elengedése sem hozott megoldást a börtönök zsúfoltságára. Folyamatosan nő a hűvösre tettek száma.
Nagy vihart kavart, amikor a múlt év elején a kormány – egy veszélyhelyzeti rendelettel – kinyitotta a börtönök kapuját a bűnözők egy kiváltságos csoportja előtt. Úgynevezett reintegrációs őrizetbe helyezték a külföldi embercsempészeket, akiknek – elvben – a szabadulásuk után 72 órán belül el kellett hagyniuk az országot.
Az intézkedést követően, tavaly májusban a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) azt nyilatkozta a HVG-nek, hogy a magyar börtönökben ülő 2636 külföldi embercsempész közül 808-an feleltek meg a reintegrációs őrizetbe bocsátás kritériumainak, és kaptak így „kilépőt”. Mostani érdeklődésünk nyomán viszont arról tájékoztatták a HVG-t, hogy idén július elejéig már 2297 külföldi embercsempészt engedtek szabadon (közülük aztán 16 főt ültettek le ismét a szabályok megsértése miatt). Hogy ez milyen nagy szám, azt az is jelzi, hogy a külföldi fogvatartottak aránya a tavaly májusi közel 13 százalékról 5,7 százalékra csökkent. Ám még ez sem oldja meg a börtönök zsúfoltsági problémáit.
Ráadásul egy minapi hír szerint kiürítik a győri börtönt, mert annyira lepusztult, hogy a biztonságos fogvatartás körülményei nem biztosíthatók teljeskörűen. A BVOP-nál az után jutottak erre a megállapításra, hogy márciusban néhány fogvatartott egy letört ágylétra darabjával próbálta kibontani a zárkája falát. A szökési kísérlet nyomán indult vizsgálat szerint az 1900-as évekbeli épület olyan rossz műszaki állapotban van, hogy már felújítani sem éri meg.