Harc a forróság ellen: mire számítson, aki most próbál légkondit szereltetni a lakásába?

7 perc

2024.07.23. 08:00

2024.07.30. 07:56

A hőmérő higanyszála tartósan magasan áll Magyarországon, ezzel együtt az emberek légkondiigénye is az egekben. Mennyi időt kell annak várnia, aki most kapott észbe és hogyan döntsön a klíma kiválasztásában? Szőllősi Lili cikke.

Kétféle ember létezik: az egyik már tavasszal – sőt télen – telepíttetett a lakásába klímaberendezést, jó előre gondolkodva és számítva a menetrend szerint érkező, évről évre megterhelőbb nyári kánikulára. A másik csoport tagjai csak akkor döbbentek rá, hogy szükségük van a légkondira, mikor a 39 Celsius-fokos kánikulában főnek saját levükben a tetőtéri lakásukban. Sajnos nem az előbbi társaság van többségben, így ezekben a napokban a klímaszerelőket valósággal megrohamozzák a hűtött lakásra vágyó ügyfelek.

A 2022-es népszámlálás adatai szerint Magyarországon a lakások 27 százalékában van klíma. Míg a legtöbb kutatás szerint a légkondicionálók beszerelésének számát sokkal jobban befolyásolja az anyagi helyzet, mint a hőmérséklet, Magyarországon ez csak részben van így. A legmagasabb arányban Budapesten (36 százalék) szerelnek be klímát, a megyei első helyezett pedig Csongrád-Csanád, ahol minden harmadik lakásban van ilyen készülék. Az egy főre jutó jövedelemben az országos átlag alatt teljesítő Csongrád-Csanádban minden bizonnyal azért ilyen magas a klímaberendezések száma, mert ez az ország legforróbb vidéke.

Települési szinten a Balaton-parti Szántódon hűtik a legtöbb lakást (52 százalék), és 233 olyan település van Magyarországon, ahol egyetlen házban sincs légkondicionáló. 

Életet menthetne a még több légkondi, de a jövőnket is pusztítaná

Bár egyre több van belőlük, még több háztartásban is elkelnének a légkondicionálók. Használatukkal ugyanakkor fokozzuk a már most szemmel látható felmelegedést. HVG-Ténytár.

Ha nyár, akkor szerelési roham

A kánikulában megugró szerelési igény a szakemberek munkaórái számán is meglátszik: egy a szakmában dolgozó szerelő árulta el a HVG-nek, hogy a megugrott kereslet miatt több napja reggeltől este tízig dolgoznak kollégájával és a hétvégéken sem pihennek. Annyian keresik őket, hogy csak így tudnak megfelelni az elvárásoknak.

A feszített munkatempó miatt sem reménykedhetünk abban, hogy a szakemberek pár nappal az első kapcsolatfelvétel után kiszálljanak, nagyjából két-három hetet kell várnia annak, aki az utolsó pillanatra hagyta a légkondicionáló készülék beszereltetését. Ez a három hét a megkérdezett szerelő szerint lélektani határnak is számít: ha ennél hosszabb várakozási időt ajánlanak, akkor az ügyfél inkább keres valaki mást, még akkor is, ha már mindenben megegyeztek.