„Feketelistán vagyunk, a semmiből élünk.” Létezik még független gazdaságkutatás a GKI eladása után?
Egy alig-alig működő alapítványnak adták el részesedésüket a GKI korábbi fő tulajdonosai, az elnöki pozíciót pedig Hannya Nimer vette át, aki karnyújtásnyira van a kormányzati elittől. Az 1990-es évek négy nagy kutatói műhelye közül már csak a Kopint-Tárki van talpon.
Júniusban az üzleti szféra derűlátóbbá vált, de a lakossági kilátások nem változtak érdemben – közölte szokásos felmérésében a GKI Gazdaságkutató Zrt., megjelölve a kutatás fő támogatójaként az Európai Uniót. Azt viszont nem tudni, derűsebbé vált-e a cég jövője is. Az évek óta veszteséges GKI arculatát és több mint három évtizedes történetét Vértes András, Karsai Gábor és Akar László határozta meg, akik eladták részesedésüket.
A vevő a rejtélyes Jövő Kommunikációja Alapítvány, amelynek a honlapja elérhetetlen, nincs jele annak, hogy működne, tavalyi mérlege nem hozzáférhető. Az adásvétel még 2022 decemberében történt. Abban az esztendőben az alapítvány jegyzett tőkéje 732 ezer forint volt, árbevétele 200 ezer, és az évet minimális veszteséggel zárta. Ebből nem futhatta a vételárra.
Az alapítvány kurátorai kivétel nélkül egykoron neves szóvivők: Herényi Károly (MDF), Sipos Jenő (vám- és pénzügyőrség), Németh György (Westel) és Sógor Zsolt (Budapesti Rendőr-főkapitányság). A kuratóriumi elnök Szabó Gabriella újságíró, a Rádió Bézs munkatársa, aki Egy kávé Micivel címen könyvet írt szóvivőtársairól, akiket gyakran meghívott a műsoraiba is. A ma ügyvédként tevékenykedő Sógor a HVG-nek az ügyletet firtató valamennyi kérdésre azt válaszolta, hogy üzleti titok, és azt állítja, abba mindenki be volt avatva, akinek tudnia kellett róla. Ezt azonban Herényi azzal árnyalja, hogy fogalma sincs, honnan volt pénze az alapítványnak a vételárra.